W Lublinie powstanie wielka biblioteka wirtualna. Każdy, kto ma dostęp do internetu, za darmo przeczyta w niej książki z zasobów lubelskich bibliotek publicznych i największych uczelni.
– To unikatowe przedsięwzięcie – podkreśla ks. Jerzy Latawiec, wicedyrektor biblioteki KUL i pomysłodawca biblioteki wirtualnej. – Nie dość, że za pomocą jednego kliknięcia myszą będziemy mogli przeszukać zdigitalizowane (przeniesione do cyfrowej bazy danych – red.) zasoby tych bibliotek, to jeszcze zyskamy dostęp do wszystkich udostępnionych przez nie katalogów i baz danych.
Na jednym internetowym portalu znajdziemy książki z bibliotek publicznych i uczelnianych. – Praktycznie wszystkie, oprócz tych, które są chronione specjalnymi prawami autorskimi – mówi ks. Latawiec. W bibliotece wirtualnej będą m.in. publikacje naukowe z wielu dziedzin, starodruki, bestsellery i książki obcojęzyczne. Wszystko uporządkowane i odpowiednio skatalogowane.
– W prawie każdej instytucji uczestniczącej projekcie będzie działała pracownia digitalizacji, w której tradycyjne książki będą skanowane i dołączane do internetowego zbioru – wyjaśnia Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w lubelskim Urzędzie Miasta.
Tam będzie mógł je znaleźć każdy, kto ma dostęp do internetu. – Dla użytkownika sposób korzystania z biblioteki będzie trywialny – podkreśla Hunicz. – Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę szukaną książkę, odnaleźć ją i otworzyć w przeglądarce na ekranie własnego komputera. W kilka chwil mamy książkę przed oczami.
Tysiące publikacji umieszczonych w wirtualnej bibliotece będzie mógł zobaczyć każdy mieszkaniec naszego regionu. – Wszystko po to, żeby jak najbardziej ułatwić dostęp do zasobów bibliotecznych – tłumaczy ks. Latawiec. – Choćby gimnazjalistom, uczniom szkół średnich i nauczycielom, którzy coraz chętniej korzystają z bibliotek uczelnianych. Żeby znaleźć interesującą nas książkę, nie trzeba będzie przyjeżdżać do Lublina. Wystarczy komputer z dostępem do internetu.
Prace przygotowawcze nad stworzeniem potrwają do końca 2012 roku Cały projekt ma pochłonąć ok. 28 mln zł. Pomysłodawcy chcą, żeby większość sfinansowała Unia Europejska, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Z pełnej oferty wirtualnej biblioteki skorzystamy w 2013 r.