![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Protestować do stolicy pojechało prawie pół tysiąca właścicieli małych sklepów z naszego województwa](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2016/2016-02/5918069794a2e05adf59035791782e15.jpg)
Rząd będzie szukał rozwiązań korzystnych dla właścicieli małych sklepów. Takie zapewnienie usłyszeli handlowcy protestujący w Warszawie.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
W czwartek przed Sejmem pikietowało ok. 5 tysięcy właścicieli małych i średnich polskich sklepów. Około pół tysiąca z nich przyjechało do stolicy z naszego województwa. Protestowali przeciwko rządowemu projektowi ustawy o podatku od handlu detalicznego, który – ich zdaniem – zrównuje polskie firmy z zagranicznymi korporacjami. Wszystko przez to, że podatek miałby objąć franczyzy, czyli małe sklepy działające pod wspólnym szyldem.
Delegację przedsiębiorców do Sejmu zaprosił minister w Kancelarii Premiera Henryk Kowalczyk. Podczas spotkania powiedział, że nie ma szans na wyłączenie franczyz z opodatkowania, ale rząd poszuka rozwiązań, które będą korzystne dla właścicieli małych sklepów.
– Dano nam bardzo dużą nadzieję, że w tym projekcie nastąpią istotne zmiany. Odbyliśmy bardzo konstruktywną rozmowę. Z ministrami ustaliliśmy na co jako strony możemy się zgodzić – mówi Małgorzata Zuzaniuk, prezes Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców „Razem”, które jest operatorem sieci Lewiatan w województwie lubelskim. – Z naszej strony ewentualne ustępstwa dotyczą definicji franczyzy, która miałaby określać ją jako logo i udziały kapitałowe franczyzodawcy w sklepach franczyzobiorcy. Tym sposobem polskie sklepy mogłyby być uwolnione od podatku. Z kolei rząd odstąpił od wyższego opodatkowania sobót oraz zgodził się na to, by podatek detaliczny był pomniejszany o zaplacony podatek dochodowy – tłumaczy Zuzaniuk.
Jak dodaje jednak, do ustalenia pozostało jeszcze kilka spornych kwestii, m.in. niedoprecyzowany sposób wyliczenia podatku: progresywny czy liniowy.
Po spotkaniu z kupcami minister Kowalczyk mówił też o podniesieniu kwoty zwolnionej z opodatkowania. – Ale to też zależy od tego, czy ostatecznie projekt będzie miał kształt podatku progresywnego o kilku progach, czy też podatku liniowego – tłumaczył.
Projekt ustawy trafił do Rady Dialogu Społecznego, która ma go zaopiniować do 18 lutego. Następnie wraz z ewentualnymi poprawkami zostanie on przekazany Parlamentarnemu Zespołowi na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Po konsultacjach poprawiona wersja dokumentu ma być przedstawiona opinii publicznej.