Do 4 czerwca można było zgłaszać projekty do XIV edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Organizatorzy LFN liczą, że będzie ich więcej niż przed rokiem.
Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 24 września i potrwa tydzień. – Projektów przybywa każdego dnia, ich liczba rośnie z minuty na minutę. Doświadczenie organizatorów jest takie, że najwięcej projektów jest zgłaszanych w ostatnich godzinach zapisów, przed zamknięciem rejestracji – mówi dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
To właśnie ta uczelnia jest organizatorem głównym XIV edycji festiwalu. Festiwal współorganizują także: UMCS, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz miasto Lublin.
Hasło tegorocznej edycji brzmi „Nauka – między tradycją a współczesnością”.
– Zgłaszane projekty dotyczą m.in. historii badań naukowych i dyscyplin naukowych, nawiązują do ciekawych wydarzeń z życia miasta, współczesnej przestrzeni publicznej czy roli uniwersytetów – wyjaśnia rzecznik KUL.
Choć koordynatorzy festiwalu zapewniają, że żadna z dziedzin naukowych nie będzie faworyzowana, to na pewno możemy spodziewać się projektów związanych z dwiema ważnymi rocznicami: 700-leciem nadania miastu praw miejskich oraz 100-lecia istnienia KUL.
Na LFN znajdą się też projekty związane chociażby z cyberbezpieczeństwem, historią bankowości, tradycyjnymi i współczesnymi metodami leczenia czy ewolucją struktur biologicznych lub chemicznych czy dawnymi grami i zabawami.
Projekty można było zgłaszać do 4 czerwca. Teraz będą sprawdzane pod kątem merytorycznym i poznamy je po zatwierdzeniu. Zapisy na nie ruszą w połowie czerwca.
Podczas ubiegłorocznej edycji LFN można było wybierać aż spośród 1200 projektów. – Chcielibyśmy pobić liczbę z ubiegłego roku – mówi dr Jaskuła.
Festiwal zainaugurowany zostanie w Centrum Spotkania Kultur. Lubelski Piknik Naukowy, czyli jedna z głównych atrakcji LFN, w tym roku zostanie zorganizowany na placu Litewskim.