Ks. prof. Krzysztof Góźdź z KUL został laureatem Lubelskiej Nagrody Naukowej za 2006 rok.
Lubelska Nagroda Naukowa, nazywana przez niektórych Lubelskim Noblem, to najbardziej prestiżowe wyróżnienie akademickie w naszym regionie, przyznawane w uznaniu dla pracy badawczej i autorskiej najlepszych naukowców.
Laureatów wybiera kapituła konkursu złożona z rektorów lubelskich uczelni publicznych i członków Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Za wyróżnieniem idzie czek o wartości 10 tysięcy złotych, który fundują rektorzy.
- Chcę w niej pokazać różne wizje widzenia człowieka: chrześcijańskie, ekumeniczne, ale powiązane także z naukami przyrodniczymi - wyjaśniał laureat.
I dodaje, że to nowe podejście do nauki o człowieku. - Kiedyś antropologia traktowała tylko o ciele i duszy - tłumaczy ks. prof. - Obecna antropologia teologiczna przedstawia człowieka jako istotę nieskończoną, wykraczającą ponad świat natury i mającą niewymierną głębię świata wewnętrznego. W tym świetle człowiek jawi się jako cud bytu, najgłębsze misterium, osoba w pełnej relacji do Chrystusa i Trójcy Świętej.
Po raz pierwszy Lubelskiego Nobla przyznano w 2001 r. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. ks. prof. Czesław Bartnik (teolog z KUL), prof. Andrzej Kidyba (prawnik z UMCS) i prof. Andrzej Kokowski (archeolog z UMCS) - ubiegłoroczny zwycięzca.
Oprócz nagrody dla najlepszego naukowca Lubelskie Towarzystwo Naukowe co roku przyznaje też honorowe wyróżnienia. Tym razem otrzymali je prof. Inez Wiatr z Politechniki Lubelskiego oraz prof. Jan Gliński z Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.