To kolejny krok milowy w rozwoju szpitala przy al. Kraśnickiej. Powstanie nowy Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.
Oddział powstanie w ramach istniejącej już infrastruktury. Lekarze mają tam przeprowadzać zabiegi w obrębie serca i naczyń. Docelowo kardiochirurgia ma dysponować dwiema salami operacyjnymi, gdzie będą wykonywane m.in. małoinwazyjne i przezcewnikowe leczenie wad strukturalnych serca i wielkich naczyń za pomocą technik endoskopowych lub robotowych czy leczenie wstrząsu kardiogennego oraz ostrej i przewlekłej zatorowości płucnej. Szpital chce postawić również na rozwój transplantologii.
- Chcemy do projektu podejść dwuetapowo. Pierwszym etapem jest utworzenie oddziału kardiochirurgii i namiastki transplantologii. Niebawem planujemy również utworzenie Wschodnioeuropejskiego Centrum Leczenia Chorób Serca, Naczyń i Mózgu. To powoduje, że szpital zwiększa zakres udzielanych świadczeń i liczbę procedur w zakresie już istniejących, adekwatnie stosując najnowsze, małoinwazyjne metody leczenia – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie.
Jednostką ma pokierować prof. Michał Zembala, który swoje doświadczenie zdobywał w kraju oraz za granicą np. w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Specjalizuje się w leczeniu chorych z ciężką niewydolnością serca, wykonuje zabiegi transplantacji serca, wszczepienia sztucznych komór serca oraz sztucznego serca. Przeprowadził pierwsze w Polsce udane zabiegu retransplantacji serca.
- Jak spojrzymy na mapę potrzeb zdrowotnych, jest to obszar, który wymaga budowy centrum. Jeśli chodzi o leczenie niewydolności krążenia, czyli leczenia tej krańcowej postaci choroby serca za pomocą transplantacji to jest to region, gdzie jest ogromna potrzeba. Na całej wschodniej ścianie tego nie ma – zaznacza prof. dr hab. n. med. Michał Zembala.
W placówce ma powstać także przyszpitalna poradnia, w której pacjenci będą kwalifikowani do zabiegów kardiochirurgicznych, kardiologicznych lub leczenia zachowawczego. Chorzy mają być kompleksowo przygotowywani do zabiegów i obserwowani po ich zakończeniu.