do eksploatacji.
Na razie nafciarze nie chcą się wypowiadać na temat zasobności złoża. - Nie chcemy rozbudzać niepotrzebnych emocji przed precyzyjnym rozpoznaniem złoża. Teraz trwa analiza zebranych materiałów sejsmicznych, na podstawie których będzie można ocenić jak układa się warstwa roponośna. Później ustalimy gdzie wiercić, aby dostać się dostać do złoża - podkreśla Król.
Decyzja o ostatecznej lokalizacji odwiertu próbnego zapadnie za 2-3 miesiące. Jednak już teraz nafciarze wstępnie typują miejscowość Paprotnia. Może to świadczyć, że mimo ostrożnych wypowiedzi górników, złoże istnieje i jest bogate. - Jeśli zasobność złoża będzie obiecująca natychmiast przystąpimy do eksploatacji - dodaje Król.
Horyzont roponośny został odkryty 100 m poniżej eksploatowanego już w gm. Stężyca złoża gazu ziemnego. Złoża gazu w Długowoli uznaje się za średniej wielkości. Zasoby geologiczne oceniane są na 1-1,5 mld metrów sześciennych. Gaz nie zawiera szkodliwych domieszek. Nie wymaga więc budowy kosztownych instalacji do oczyszczania.
Gaz jest wydobywany z sześciu odwiertów, co pozwala uzyskać 220 m sześc. surowca w ciągu minuty. Górnicy szacują, że złoże będzie można eksploatować przez najbliższe 15 lat. Na razie ze złóż w Długowoli skorzystają lokalni odbiorcy.
- To szansa na nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców oraz zastrzyk dla budżetu gminy w postaci opłat eksploatacyjnych - wyjaśnia Hanna Wójcik, sekretarz gminy.
Na Lubelszczyźnie odkryto trzy nadające się do wykorzystania złoża gazu ziemnego. Inwestycje realizowane są obecnie na złożach w Stężycy, Mełgwi i Ciecierzynie.
Gaz i ropa
Stężyca znajduje się
w północno-zachodniej części
rowu lubelskiego, ok. 4 km
od Dęblina. Złoże znajduje się
w piaskowcach karbońskich.
Ma powierzchnię 2,5 km kw.
Zagospodarowanie złoża kosztowało 26 mln zł.
Inne złoża:
1983 - odkrycie złoża ropy "Świdnik”,
1984 - złoże gazu "Ciecierzyn”, 1990 - złoże ropy Glinnik-Nasutów”,
1992 - złoże "Mełgiew”.