Lublin chce starać się o unijną dotację na budowę ok. 20 kilometrów dróg rowerowych. Na razie urzędnicy szukają firmy, która je zaprojektuje.
Zarząd Dróg i Mostów ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie kompletnej dokumentacji dla inwestycji, która obok budowy ścieżek rowerowych zakłada także m.in. przebudowę chodników i przystanków komunikacji miejskiej. Projekt jest niezbędny, by rozpocząć starania o środki zewnętrzne na realizację tego zadania.
– Stale inwestujemy w infrastrukturę rowerową oraz ją rozbudowujemy, tworząc sieć przyjazną mieszkańcom i mieszkankom Lublina. Rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji większego zadania, które pozwoli na uzupełnienie brakujących elementów istniejącego już systemu w mieście – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina do spraw inwestycji i rozwoju.
Ogłoszone postępowanie dotyczy siedmiu zadań. Chodzi o:
* przebudowę ul. Sławinkowskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Bukszpanową do skrzyżowania z ul. Kameliową
* przebudowę al. Witosa, na odcinku od skrzyżowania z ul. Doświadczalną do skrzyżowania z ul. Grygowej * przebudowę ul. Głębokiej, na odcinku od skrzyżowania z al. Kraśnicką do skrzyżowania z ul. Wiercieńskiego
* rozbudowę ul. Roztocze, na odcinku od skrzyżowania z al. Kraśnicką do skrzyżowania z ul. Wielkopolską
* rozbudowę ulic Szeligowskiego i Północnej, na odcinku od skrzyżowania z al. Smorawińskiego do skrzyżowania z al. Kompozytorów Polskich
* rozbudowę ul. Nałęczowskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Cisową do skrzyżowania z al. Kraśnicką
* doposażenie przystanków komunikacji miejskiej w ciągu al. Warszawskiej oraz ul. Abramowickiej.
- Kolejne lokalizacje sprawdzamy pod kątem warunków i możliwości terenowych, by móc jeszcze w tym roku ogłosić kolejny przetarg – zaznacza zastępca prezydenta.
Projekt obejmuje też zadania, dla których miasto posiada już pełną dokumentację. Mowa o drogach rowerowych w ciągu ul. Abramowickiej i al. Warszawskiej.
Firmy zainteresowane zleceniem czas na składanie ofert mają do 3 października. Zwycięzca przetargu od dnia podpisania umowy będzie miał 30 dni na opracowanie koncepcji rozwiązania układu drogowego i 18 miesięcy na przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej.
Obecnie długość infrastruktury rowerowej w mieście wynosi ponad 190 kilometrów. W trakcie budowy są odcinki ścieżek m.in. przy ulicach: Abramowickiej, Północnej, Elsnera i Jana Pawła II.