Wysepki, wyświetlacze prędkości i inne elementy mające służyć uspokojeniu ruchu pojawią się na wybranych przejściach dla pieszych w Lublinie. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie zadań, które mają być gotowe jeszcze w tym roku.
– Zadania w poszczególnych lokalizacjach miasta będą realizowane w oparciu o opracowane i zatwierdzone już projekty zmiany stałej organizacji ruchu. Zakres prac do wykonania nie wymaga uzyskania innej dokumentacji technicznej oraz pozwoleń na budowę – informuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. I dodaje, że taka procedura pozwoli na rozpoczęcie robót niemal od razu po rozstrzygnięciu przetargu. Zainteresowane firmy czas na składanie ofert mają do 22 maja.
Celem planowanych działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Projekt zostanie zrealizowany w sześciu punktach miasta.
Dwa azyle powstaną na przejściach na ul. Zemborzyckiej przy Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych. Dodatkowo zlikwidowany zostanie lewoskręt prowadzący na szkolny teren, a przed wysepką wyznaczona zostanie także dodatkowa powierzchnia wyłączona z ruchu.
Podobne działania planowane są na ul. Wileńskiej, między ulicami Wajdeloty i Głęboką. Tu azyle pojawią się przy przejściach w pobliżu przystanku autobusowego oraz przy skrzyżowaniu z ul. Balladyny
Spore zmiany zajdą na ul. Zana, na odcinku między al. Kraśnicką i rondem przy supermarkecie E.Leclerc. Tu powstanie wysepka na zebrze przy skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego. Nastąpi też inny podział szerokości jezdni. Kierowcy jadący od strony ronda będą mieli do dyspozycji dwa pasy. Z prawego będzie można pojechać prosto lub wjechać na teren targu przy ul. Wileńskiej. Lewy posłuży do skrętu w ul. Krasińskiego. Zmiana zajdzie także kilkaset metrów dalej, na skrzyżowaniu z ul. Skierki. Tu jadący w obu kierunkach również będą mogli skorzystać z dwóch pasów: umożliwiającego jazdę prosto lub w prawo oraz lewoskrętu.
Miasto planuje także montaż wyświetlaczy prędkości przy trzech. Cztery z nich pojawią się na al. Witosa, na wysokości ul. Rolna Osada. Obecnie jest tu jedyne przy tej dwujezdniowej arterii przejście bez sygnalizacji świetlnej. Również cztery takie urządzenia zostaną zamontowane na ul. Krańcowej, w pobliżu ul. Kossaka. Dwa zaplanowano na ul. Nałęczowskiej, przy ul. Gnieźnieńskiej.
- Wyświetlacze mają pokazywać ikony: czerwoną smutną w sytuacji przekraczania dozwolonej na danym odcinku prędkości i zieloną uśmiechniętą, kiedy pojazd porusza się z prędkością dozwoloną lub niższą – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta.
Wyłoniony w przetargu wykonawca na realizację prac będzie miał cztery miesiące od dnia podpisania umowy. Wartość projektu szacowana jest na 545 tys. zł. 400 tys. zł pochodzi z unijnego dofinansowania.