Podobno przedstawia człowieka patrzącego przez lunetę, choć niektórzy widzą na niej mężczyznę siedzącego przy fortepianie. Powstała w 1971 roku mozaika na ścianie w hali lubelskiego dworca PKS jest czysta. Po raz pierwszy od około 30 lat
Wielkie czyszczenie mozaiki ozdabiającej jedną ze ścian poczekalni przeprowadzono w nocy z wtorku na środę. Właściciel dworcowego budynku przy al. Tysiąclecia, spółka Lubelskie Dworce wynajęła w tym celu profesjonalną firmę.
Z pomysłem odczyszczenia ozdoby wyszedł architekt Marcin Semeniuk, który prowadzi stronę „Modernizm w Lublinie”. Zwolennicy tego nurtu w architekturze, której przykładem jest właśnie budynek dworcowy chcieli mozaikę myć własnymi siłami.
- Jest ona klasycznym przykładem harmonijnego kreowania przestrzeni dworcowych dla lat 60. i 70. Najczęściej mozaiki przedstawiały motyw podróży. Na tej najprawdopodobniej mamy postać patrzącą przez lunetę nad brzegiem morza. Liczę, że ujrzymy jej piękno i to, że jest stworzona z kolorowych kawałków szkła, czego do tej pory nie było widać – mówił przed rozpoczęciem prac Semeniuk.
Człowieka z lunetą na dworcowej ścianie dopatrywał się także przedstawiciel właściciela budynku. Pewności nie miał, ale po wejściu na rusztowanie osobiście przekonał się, że w niektórych miejscach mozaika jest pokryta nawet kilkucentymetrową warstwą kurzu.
- Nikt nie pamięta, kiedy ostatnio była ona czyszczona. Próbujemy ją nieco odsłonić i być może uda się zobaczyć, co się na niej znajduje – przyznał Jerzy Leziak z Lubelskich Dworców.
Dość szybko oczom obserwatorów ukazały się kolorowe elementy mozaiki ale prace trwały ok. 7 godzin. Osoby, które środy od rana oglądały efekt końcowy potwierdzały, że na ścianie da się dostrzec człowieka z lunetą.
• • •
Dworzec na Podzamczu jest jednym z przystanków na trasie spacerów architektonicznych. Marcin Semeniuk i Tomasz Smutek pokazują obiekty, które są przykładami modernistycznej odbudowy śródmieścia Lublina. Podkreślają, że powstały pod wpływem różnych prądów w architekturze, mniej lub bardziej w czytelny sposób odwołują się do myśli modernistycznej i wszystkie z wielkim szacunkiem wpisane są w historyczną tkankę Śródmieścia, Starego Miasta i Podzamcza.
Na liście zwolenników Modernizmu w Lublinie są: plac Litewski, Poczta Główna, Pedet, Cepelia (róg Wróblewskiego i Narutowicza), III LO, LSS Społem na placu Wolności, dom towarowy Mini-Max, Cefarm, plac Zamkowy, PZU.