Barwny ludowy pająk autorstwa rękodzielnika Tomasza Krajewskiego zawisł w poniedziałek w Bramie Krakowskiej
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Podobne konstrukcje zdobiły niegdyś domy. Wisząc pod sufitem na środku izby miały zapewniać zgodę, pomyślność i szczęście, podkreślały uroczyste dni.
Pająk w Bramie Krakowskiej został zawieszony z okazji zbliżającego się Jarmarku Jagiellońskiego, który zacznie się za bramą już pojutrze i potrwa do niedzieli. Organizatorzy jarmarku zachęcają przechodniów do robienia zdjęć pająkowi i z pająkiem oraz publikowania ich na portalach społecznościowych z hashtagiem #SpotkajmySięPodPająkiem.
Zamiast wzdychać, że się takich ozdób nie umie robić, można też się wybrać na darmowe warsztaty wykonywania podobnych pająków. Zajęcia zaczną się jutro, będą trwać codziennie, do niedzieli włącznie, od godz. 11 do 16, a ich miejscem ma być aula klasztoru Dominikanów przy Złotej.
Pan Krajewski będzie uczyć robienia takich ozdób ze słomek, bibuły i piórek. Podobnych materiałów użyje Czesława Kaczyńska z Opoczna, natomiast groch i fasola będą tworzywem dla kurpiowskich pająków Elżbiety Prusarczyk. Od piątku do niedzieli Raisa Ramaniena z Białorusi i Maria Krawczuk z Ukrainy będą prowadzić warsztaty plecenia pająków ze słomy.
Warsztaty są darmowe, ale obowiązkowe jest wpłacenie zwrotnej kaucji w wysokości 100 zł. Na zajęcia trzeba się zapisać dzwoniąc pod numer 516 192 420 lub śląc mail na adres j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl.
Żadnych zapisów nie trzeba, by dołączyć do Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego, która będzie grać podczas wieczornych potańcówek. Wystarczy w stopniu co najmniej średnio zaawansowanym grać na: skrzypcach, basie, wiolonczeli, altówce, bębenku obręczowym, barabanie, klarnecie, trąbce, puzonie, tubie, saksofonie, flecie, akordeonie. Próby w Warsztatach Kultury (Grodzkiej 5a) są dzisiaj i jutro w godz. 17–20.30, w piątek od 19 do 21.30, a w sobotę od 20 do 21.15. Dominik Smaga