W piątek ogłoszony został projekt zagospodarowania terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Ma tu powstać akademia piłkarska oraz nowy stadion żużlowy. W planie nie ma ani słowa o jeździectwie i stajniach. Uwagi do projektu można zgłaszać do końca maja
Budowa stadionu w nowym miejscu nie będzie możliwa, dopóki miasto nie zmieni tutaj planu zagospodarowania, który obecnie nie pozwala na taką inwestycję. Obowiązujący plan wyklucza też powstanie części obiektów mających wchodzić w skład Lubelskiej Akademii Futbolu: trzech boisk oraz budynku z halą sportową, zapleczem treningowym i bazą noclegową.
W piątek Urząd Miasta ogłosił projekt zmian w planie zagospodarowania. Zmian, które mają sprawić, że wspomniane budowy staną się możliwe.
Grunt pod stadion
Teren pod budowę stadionu żużlowego został wyznaczony w pobliżu wielopoziomowego skrzyżowania ul. Diamentowej z Krochmalną i zalążkiem planowanego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80.
Na mapie wskazano dwie równoważne propozycje posadowienia stadionu na tym terenie: równolegle bądź prostopadle do ul. Lubelskiego Lipca ’80.
W projekcie określona została wymagana liczba miejsc parkingowych, które miałyby towarzyszyć stadionowi. Na każdą setkę miejsc siedzących dla kibiców musiałoby przypadać przynajmniej 20 miejsc parkingowych. Poza tym na każdy tysiąc miejsc siedzących muszą przypadać przynajmniej trzy miejsca dla autokarów.
Między obszarem pod stadion a istniejącym dojazdem do opustoszałych stajni wyznaczono w projekcie planu pas „zieleni izolacyjnej” z zastrzeżeniem, że ma to być zieleń zimozielona, „zwarta” oraz „wielopoziomowa”. Ma ona pełnić rolę bufora chroniącego malownicze meandry Bystrzy. Ma też osłaniać przed hałasem pobliską zabudowę mieszkaniową.
W dokumencie zapisany został również „nakaz zastosowania rozwiązań technicznych ograniczających emisję hałasu na sąsiednie tereny mieszkaniowe, usługowe oraz rekreacyjno-wypoczynkowe”. Planiści przyznają, że stadion będzie hałaśliwy, ale jednocześnie starają się przekonać, że „będzie to uciążliwość o charakterze sporadycznym i chwilowym, w zależności od częstotliwości treningów i wydarzeń sportowych”. Planiści przyznają też, że hałas z treningów i rozgrywek będzie płoszyć zwierzęta.
Z projektu można wyczytać również, że stadion musi być „zintegrowany” z jego „zielonym otoczeniem” np. poprzez zastosowanie „zielonych ogrodów”, czyli „systemów elewacyjnych z nasadzeniami roślin na pionowych ścianach lub pnącej roślinności na elewacjach budynku”.
A tutaj akademia
Projekt planu zagospodarowania wskazuje też lokalizację siedmiu boisk Lubelskiej Akademii Futbolu. Wyznacza również miejsce pod budowę obiektu usługowego.
W dokumencie czytamy, że dotyczy to usług „w szczególności związanych z administracją, kulturą, oświatą i wychowaniem, sportem i rekreacją, hotelowo-turystycznych, ochroną zdrowia, obiektów techniczno-magazynowych”.
Dopuszczalny w tym miejscu budynek mógłby mieć nie więcej niż 12 m wysokości.
Za tym budynkiem miałoby się znaleźć jedno z boisk, a za nim, bliżej rzeki, kolejny budynek usługowy, mający do 8 m wysokości.
Ani słowa o jeździectwie
Upubliczniony w piątek dokument ani słowem nie wspomina o umiejscowieniu nad rzeką stajni czy obiektów jeździeckich. Czy to oznacza, że konie nie wrócą już nad Bystrzycę? – Katalog usług sportu i rekreacji ujęty w planie nie wyklucza funkcji jeździeckich – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.
Tereny zajmowane obecnie przez stajnie nie zostały przeznaczone ani pod akademię piłkarską, ani pod stadion. Są określone w projekcie planu zagospodarowania strefa „lokalizacji sportu i rekreacji, usług, obiektów techniczno-magazynowych oraz miejsc postojowych obsługujących obiekty sportowe”.
Co jeszcze jest w projekcie
Planiści chcą dopuścić „wspomagającą obsługę komunikacyjną” terenu z obiektami sportowymi „od strony ulic Nadbystrzyckiej i Wapiennej (…) po wykonaniu niezbędnej rozbudowy komunikacyjnej”.
Projekt planu ma też zapewnić możliwość kontynuowania działalności gospodarczej obok stajni, niedaleko kładki przez rzekę. Mowa o utrzymaniu „nieuciążliwej funkcji produkcyjnej, magazynowej i usługowej” w istniejących już obiektach „z dopuszczeniem przebudowy i wymiany budynków, bez możliwości ich rozbudowy”.
Można zgłaszać uwagi
Do końca maja Urząd Miasta będzie przyjmować uwagi od wszystkich zainteresowanych osób, organizacji i firm. Można je kierować mailem (planowanie@lublin.eu), tradycyjną pocztą (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub poprzez skrzynkę w systemie ePUAP. Trzeba przy tym wskazać oznaczenie działki, której dotyczy uwaga. Nie można tego robić anonimowo.
Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w dyskusji z planistami, którzy przygotowali projekt zagospodarowania terenów po LKJ. Termin dyskusji jest wyznaczony na 11 maja (Ratusz, sala 2, godz. 13), natomiast do 7 maja trzeba zgłosić chęć udziału w tym spotkaniu (możliwe, że odbędzie się przez internet). Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie (81 466 23 00) lub mailowo (planowanie@lublin.eu).
Stadion na papierze
Ratusz nie przesądza jeszcze, kiedy może się rozpocząć budowa stadionu żużlowego i jakie mogą być jej koszty. – W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Lublin na dokumentację projektową stadionu żużlowego zabezpieczono środki w wysokości 2 mln zł, w tym w 2021 r. w wysokości 200 tys. zł – informuje Góźdź. – Rozpoczęcie kolejnego etapu, czyli ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, uzależnione jest od realizacji procedury planistycznej, w tym uchwalenia zmian w planie zagospodarowania.