Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 kwietnia 2021 r.
13:18

Lublin: Ratusz wyznacza tereny pod piłkę i żużel

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
103 22 A A
Nowy stadion żużlowy, siedem boisk, budynek akademii piłkarskiej i jeszcze jeden obiekt bliżej rzeki. Takie wykorzystanie terenów po Lubelskim Klubie Jeździeckim ma umożliwić nowy plan zagospodarowania, którego projekt został w piątek wyłożony do publicznego wglądu.
Nowy stadion żużlowy, siedem boisk, budynek akademii piłkarskiej i jeszcze jeden obiekt bliżej rzeki. Takie wykorzystanie terenów po Lubelskim Klubie Jeździeckim ma umożliwić nowy plan zagospodarowania, którego projekt został w piątek wyłożony do publicznego wglądu. (fot. Miasto Lublin)

W piątek ogłoszony został projekt zagospodarowania terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Ma tu powstać akademia piłkarska oraz nowy stadion żużlowy. W planie nie ma ani słowa o jeździectwie i stajniach. Uwagi do projektu można zgłaszać do końca maja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budowa stadionu w nowym miejscu nie będzie możliwa, dopóki miasto nie zmieni tutaj planu zagospodarowania, który obecnie nie pozwala na taką inwestycję. Obowiązujący plan wyklucza też powstanie części obiektów mających wchodzić w skład Lubelskiej Akademii Futbolu: trzech boisk oraz budynku z halą sportową, zapleczem treningowym i bazą noclegową.

W piątek Urząd Miasta ogłosił projekt zmian w planie zagospodarowania. Zmian, które mają sprawić, że wspomniane budowy staną się możliwe.

Grunt pod stadion

Teren pod budowę stadionu żużlowego został wyznaczony w pobliżu wielopoziomowego skrzyżowania ul. Diamentowej z Krochmalną i zalążkiem planowanego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80.

Na mapie wskazano dwie równoważne propozycje posadowienia stadionu na tym terenie: równolegle bądź prostopadle do ul. Lubelskiego Lipca ’80.

W projekcie określona została wymagana liczba miejsc parkingowych, które miałyby towarzyszyć stadionowi. Na każdą setkę miejsc siedzących dla kibiców musiałoby przypadać przynajmniej 20 miejsc parkingowych. Poza tym na każdy tysiąc miejsc siedzących muszą przypadać przynajmniej trzy miejsca dla autokarów.

Między obszarem pod stadion a istniejącym dojazdem do opustoszałych stajni wyznaczono w projekcie planu pas „zieleni izolacyjnej” z zastrzeżeniem, że ma to być zieleń zimozielona, „zwarta” oraz „wielopoziomowa”. Ma ona pełnić rolę bufora chroniącego malownicze meandry Bystrzy. Ma też osłaniać przed hałasem pobliską zabudowę mieszkaniową.

W dokumencie zapisany został również „nakaz zastosowania rozwiązań technicznych ograniczających emisję hałasu na sąsiednie tereny mieszkaniowe, usługowe oraz rekreacyjno-wypoczynkowe”. Planiści przyznają, że stadion będzie hałaśliwy, ale jednocześnie starają się przekonać, że „będzie to uciążliwość o charakterze sporadycznym i chwilowym, w zależności od częstotliwości treningów i wydarzeń sportowych”. Planiści przyznają też, że hałas z treningów i rozgrywek będzie płoszyć zwierzęta.

Z projektu można wyczytać również, że stadion musi być „zintegrowany” z jego „zielonym otoczeniem” np. poprzez zastosowanie „zielonych ogrodów”, czyli „systemów elewacyjnych z nasadzeniami roślin na pionowych ścianach lub pnącej roślinności na elewacjach budynku”.

A tutaj akademia

Projekt planu zagospodarowania wskazuje też lokalizację siedmiu boisk Lubelskiej Akademii Futbolu. Wyznacza również miejsce pod budowę obiektu usługowego.

W dokumencie czytamy, że dotyczy to usług „w szczególności związanych z administracją, kulturą, oświatą i wychowaniem, sportem i rekreacją, hotelowo-turystycznych, ochroną zdrowia, obiektów techniczno-magazynowych”.

Dopuszczalny w tym miejscu budynek mógłby mieć nie więcej niż 12 m wysokości.

Za tym budynkiem miałoby się znaleźć jedno z boisk, a za nim, bliżej rzeki, kolejny budynek usługowy, mający do 8 m wysokości.

Ani słowa o jeździectwie

Upubliczniony w piątek dokument ani słowem nie wspomina o umiejscowieniu nad rzeką stajni czy obiektów jeździeckich. Czy to oznacza, że konie nie wrócą już nad Bystrzycę?  – Katalog usług sportu i rekreacji ujęty w planie nie wyklucza funkcji jeździeckich – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

Tereny zajmowane obecnie przez stajnie nie zostały przeznaczone ani pod akademię piłkarską, ani pod stadion. Są określone w projekcie planu zagospodarowania strefa „lokalizacji sportu i rekreacji, usług, obiektów techniczno-magazynowych oraz miejsc postojowych obsługujących obiekty sportowe”.

Co jeszcze jest w projekcie

Planiści chcą dopuścić „wspomagającą obsługę komunikacyjną” terenu z obiektami sportowymi „od strony ulic Nadbystrzyckiej i Wapiennej (…) po wykonaniu niezbędnej rozbudowy komunikacyjnej”.

Projekt planu ma też zapewnić możliwość kontynuowania działalności gospodarczej obok stajni, niedaleko kładki przez rzekę. Mowa o utrzymaniu „nieuciążliwej funkcji produkcyjnej, magazynowej i usługowej” w istniejących już obiektach „z dopuszczeniem przebudowy i wymiany budynków, bez możliwości ich rozbudowy”.

Można zgłaszać uwagi

Do końca maja Urząd Miasta będzie przyjmować uwagi od wszystkich zainteresowanych osób, organizacji i firm. Można je kierować mailem (planowanie@lublin.eu), tradycyjną pocztą (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub poprzez skrzynkę w systemie ePUAP. Trzeba przy tym wskazać oznaczenie działki, której dotyczy uwaga. Nie można tego robić anonimowo.

Wszyscy chętni będą mogli również wziąć udział w dyskusji z planistami, którzy przygotowali projekt zagospodarowania terenów po LKJ. Termin dyskusji jest wyznaczony na 11 maja (Ratusz, sala 2, godz. 13), natomiast do 7 maja trzeba zgłosić chęć udziału w tym spotkaniu (możliwe, że odbędzie się przez internet). Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie (81 466 23 00) lub mailowo (planowanie@lublin.eu).

Stadion na papierze

Ratusz nie przesądza jeszcze, kiedy może się rozpocząć budowa stadionu żużlowego i jakie mogą być jej koszty. – W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Lublin na dokumentację projektową stadionu żużlowego zabezpieczono środki w wysokości 2 mln zł, w tym w 2021 r. w wysokości 200 tys. zł – informuje Góźdź. – Rozpoczęcie kolejnego etapu, czyli ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, uzależnione jest od realizacji procedury planistycznej, w tym uchwalenia zmian w planie zagospodarowania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty