Licea ogólnokształcące prowadzą rekrutację do klas pierwszych. Sprawdziliśmy, co uczniowie znajdą w nowym roku szkolnym w ofercie edukacyjnej
W przyszłym roku szkolnym w mieście czeka 3489 miejsc w 113 oddziałach liceów ogólnokształcących dla młodzieży oraz 374 miejsca w 11 oddziałach liceów ogólnokształcących dla dorosłych.
10 miejsc w 1 oddziale liceum ogólnokształcącego specjalnego czeka natomiast na ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
• W I LO utworzonych zostanie osiem klas pierwszych: klasa przygotowująca do matury międzynarodowej; z rozszerzonym językiem polskim, historią i wos; z rozszerzeniem z matematyki, geografii i językiem angielskim; z matematyką, fizyka i informatyką; biologiczno-chemiczna; matematyczno-fizyczna; z rozszerzonym językiem hiszpańskim i angielskim oraz matematyką oraz biologiczno-chemiczno-matematyczna.
• W II LO powstanie klasa matematyczno-geograficzna z wiedzą o społeczeństwie; biologiczno-chemiczna; z rozszerzonym językiem polskim, historią i wos oraz geografią, matematyką i językiem angielskim, a także po dwa oddziały matematyczno-fizyczno-informatyczne i biologiczno-chemiczne.
• III LO stawia na klasę menedżerską (mat-geo-ang), matematyczno-fizyczną; humanistyczno-dziennikarską; społeczno-prawniczą; menedżerów kultury; biologiczno-chemiczną; biologiczno-fizyczno-matematyczną oraz biologiczno-chemiczną.
• IV LO zamierza uruchomić klasę matematyczno-informatyczną, biologiczno-chemiczną, matematyczno-geograficzną, lingwistyczną oraz dwie klasy humanistyczne.
• V LO chce przyjąć 288 uczniów, którzy będą uczyć się w dziewięciu klasach (z rozszerzeniem z matematyki, fizyki i informatyki; z matematyki, fizyki i języka angielskiego; z biologią, chemia i językiem angielskim; biologiczno-chemiczna; matematyczno-chemiczna; z matematyką, geografią i wos; z matematyką, biologią i językiem angielskim oraz językiem polskim, biologią i językiem angielskim).
• VI LO otworzy klasy: bankowość i finanse (rozszerzenie z geografii i języka angielskiego), dziennikarsko-prawną (język polski, historia), bezpieczeństwo narodowe (wiedza o społeczeństwie, historia), medyczno-weterynaryjną (biologia, chemia) oraz psychologiczno-pedagogiczną (język polski, język angielski, biologia).
• - Otworzymy klasę administracyjną, w której przedmiotami dodatkowymi będą edukacja prawna i kulturowa oraz e-przedsiębiorczość i klasę biologiczną z e-designem i aranżacją przestrzeni – wylicza Małgorzata Markowska, dyrektor VII Liceum Ogólnokształcącego. – Prawdziwym hitem będzie jednak najprawdopodobniej klasa informatyczna z elementami gier komputerowych. Uczniowie nie będą jednak spędzali czasu na grach, ale uczyli się podstaw programowania i projektowania informatycznego. Chcemy w ten sposób wykorzystać zainteresowanie młodzieży i kształcić ich w kierunku, który naprawdę ich interesuje.
• W VIII LO kandydaci mogą zapisywać się do klasy mundurowej z elementami pożarnictwa i programowania (rozszerzona historia i geografia), humanistycznej z wiedzą o filmie i teatrze (rozszerzenia: język polski i historia), biologiczną z kosmetologią (rozszerzenia: biologia i język angielski), mundurową z bezpieczeństwem (rozszerzenia z językiem angielskim i geografią) oraz psychologiczno-dziennikarska z rozszerzeniem z biologii i języka polskiego.
• IX LO chce stworzyć osiem klas: matematyczno-fizyczna; z językiem polskim, obcym i historią; z językiem polskim, historią i wos; matematyczno-geograficzną z językiem angielskim, matematyczno-fizyczną z informatyką oraz dwujęzyczną klasę z językiem hiszpańskim (i dodatkową matematyką) oraz dwie klasy biologiczno-chemiczne.
• X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego zaprasza chętnych do lekkoatletycznej klasy mistrzostwa sportowego, szybowcowej klasy sportowej oraz do pływackiej klasy mistrzostwa sportowego.
• XXII LO zamierza stworzyć klasę turystyczną (język angielski, biologia, geografia) oraz klasę biologiczno-chemiczną z ratownictwem medycznym.
• Z kolei XXIII LO zamierza stworzyć klasę dziennikarsko-artystyczną, prawniczą, turystyczną, dietetyki i techniki żywienia, politechniczną, medyczną, matematyczną, medyczna dwujęzyczną i tegoroczną nowość: dwujęzyczną klasę geoinformatyczną pod patronatem Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, której absolwenci otrzymają preferencyjne punkty przy rekrutacji na studia. - Z roku na rok zainteresowania uczniów bardzo się zmienia. W tamtym roku najwięcej chętnych było klasą humanistyczną, a przez dwa poprzednie lata biologiczno-chemiczną. Staramy się nadążać za ich zainteresowaniami i stąd pomysł na geoinformatykę – mówi Dorota Szendała, wicedyrektor szkoły. – Uczniowie będą mogli zajmować się nią na trzech etapach: w liceum, na studiach oraz w pracy zawodowej. To nie tylko modny, ale i bardzo przyszłościowy kierunek, bo powstaje coraz więcej geoportali.
• W XXVII LO utworzona ma być klasa mundurowa ze specjalnością Obrona Terytorialna, klasa bezpieczeństwa wewnętrznego oraz funkcjonująca pod patronatem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS w Lublinie - klasę informatyczną z programowaniem gier.
• XIV LO powstanie klasa wojskowa (jej uczniowie poznają m.in. edukację wojskową, sztuki walki i podstawy programowania), wojskową z edukacją wojskową, ratownictwem i podstawami programowania; wojskową z edukacją wojskową, sztukami walki i elementami rozpoznania i nawigacji; klasa służb mundurowych, gdzie innowacyjnymi przedmiotami będą służby mundurowe, podstawy prawa i bezpieczeństwa oraz ratownictwo medyczne.
• XV LO stawia na klasę matematyczno-informatyczną, „usportowioną” , społeczną (historia, wos, geografia, język angielski), artystyczną, biologiczno-chemiczną, profilowaną sportowo (rugby, judo) oraz oddział integracyjny.
• XX LO proponuje podjęcie nauki w klasie o profilu kulturowo-społecznym z rozszerzonym programem nauczania z języka polskiego, wiedzą o społeczeństwie i geografią.