Malowanie pokoi, remonty łazienek, ale też przebudowy podnoszące standard. Lubelskie uczelnie szykują się do wakacyjnych modernizacji swoich akademików.
– W tym roku prace rozpoczniemy po 12 lipca, czyli po zakończeniu sesji zaliczeniowo-egzaminacyjnej – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Remont generalny planowany jest w Domu Studenckim „Zana”, gdzie na wszystkich czterech piętrach zostaną wymienione łazienki i prysznice, a modernizacji doczekają się także korytarze. W DS „Grześ” (na zdjęciu) na miasteczku akademickim wyremontowany zostanie cały pion sanitarny.
– Dodatkowo, we wszystkich domach studenckich UMCS prowadzone będą roboty malarskie, Remonty zakończą się przed początkiem nowego roku akademickiego tak, aby wszyscy mieszkańcy wrócili po wakacjach do odnowionych już pomieszczeń – dodaje Adamska.
W obiektach należących do Uniwersytetu Przyrodniczego największe zmiany zajdą w tzw. „Manhattanie” na Felinie. Obejmą one 80 pokoi w dwóch pionach. Po modernizacji segmenty będą składać się z jednego pokoju jednoosobowego i jednego dwuosobowego ze wspólną łazienką. – Znajdzie się w nich nowe wyposażenie. Chodzi przede wszystkim o podniesienie standardów – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik UP.
Uczelnia planuje też drobne inwestycje w swoich domach studenckich na miasteczku akademickim. W „Cebionie” zostaną wymienione okna, a w „Eskulapie” pojawią się nowe meble.
Politechnika Lubelska szykuje drobniejsze remonty. W dwóch akademikach zostaną wyremontowane klatki schodowe, w DS. nr 2 zaplanowano wymianę terakoty i malowanie korytarzy, a we wszystkich budynkach będą prowadzone prace odświeżające i wymiana ok. 50 okien.
Podobny lifting w trzech swoich obiektach planuje Uniwersytet Medyczny. – Będzie to m.in. malowanie pokoi, kuchni, pralni i toalet czy wymiana glazury, terakoty i drzwi – wylicza Włodzimierz Matysiak, rzecznik uczelni.
Na KUL poza drobnymi remontami w obu domach studenckich na Poczekajce przeprowadzone zostaną prace związane z przystosowaniem uczelnianych budynków do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. – Chodzi tu o akademik żeński na Poczekajce, gdzie roboty zakończą się we wrześniu, a także Konwikt Księży Studentów, gdzie potrwają przez najbliższy rok. Ich zakres obejmuje m.in. wymianę drzwi, przebudowę instalacji hydrantowej, montaż systemu sygnalizacji pożaru oraz oddymiania klatek schodowych – mówi Lidia Jaskuła, rzecznik KUL.
Noclegi w akademikach w Lublinie na wakacje
Wyjazd studentów i prace remontowe nie oznaczają, że akademiki latem w ogóle nie będą miały lokatorów. Jak co roku większość pokoi będzie wynajmowana turystom. Przykładowo nocleg w pokoju jednoosobowym w domach studenckich Uniwersytetu Przyrodniczego na miasteczku akademickim kosztuje 50 lub 55 zł. Za miejsce w pokojach dwu lub trzyosobowych trzeba zapłacić od 25 do 45 zł za dobę w zależności od standardu.