(fot. Krzysztof Mazur)
We wtorek rozstrzygnięty został miejski przetarg na projekt koncepcyjny nowego stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Zlecenie trafi do poznańskiej spółki Kavoo Invest, która obiecała, że w cztery miesiące upora się ze zleceniem
Zwycięska firma zażyczyła sobie prawie 363 tys. zł zapłaty i nie była najtańsza spośród czterech pracowni zainteresowanych miejskim zleceniem. Z jeszcze niższą ceną stanęła do przetargu pabianicka firma EC Industrial, gotowa pracować za niewiele ponad 200 tys. zł. Oferty obu tych firm wydały się miejskim urzędnikom podejrzanie tanie, dlatego poprosili o dodatkowe wyjaśnienia udowadniające, że cena nie została zaniżona.
Stanęło na tym, że najtańsza oferta została zdyskwalifikowana przez komisję przetargową. Odrzucone zostały oferty dwóch firm z Warszawy: jedna od warszawskiej pracowni SPAK (oczekiwała 599 tys. zł) i druga od firmy LAP Studio (startowała z ceną 612 tys. zł). W ten sposób na stole pozostała wyłącznie propozycja poznańskiej firmy Kavoo Invest i to ona zajmie się przygotowaniem wstępnego projektu stadionu.
Nowy obiekt miałby powstać w miejscu istniejącego stadionu żużlowego przy Al. Zygmuntowskich. Trybuny miałyby mieścić od 17 tys. do 20 tys. kibiców na miejscach siedzących. – Wymiary toru i inne parametry dotyczące strefy zawodników, trenerów, sędziów, parku maszyn będą dostosowane do wymogów ekstraligi, mistrzostw Europy i świata – zapowiadała Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta Lublin.
Architekci mają opracować dwa warianty dokumentacji: jeden przewidujący zadaszenie wyłącznie trybun i toru, drugi zakładający zadaszenie całego obiektu. Projekt koncepcyjny ma także uwzględniać kładkę łączącą stadion z terenami przy Rusałce, czyli na drugim brzegu Bystrzycy. Kolejnym elementem, który ma się znaleźć w zamawianej przez Ratusz dokumentacji jest wielopoziomowy parking po przeciwnej stronie Al. Zygmuntowskich, niedaleko stacji paliw.
Poznańska pracownia Kavoo Invest zadeklarowała, że koncepcję stadionu przygotuje w ciągu 120 dni od podpisania umowy z miastem, co oznacza, że taka dokumentacja powinna być gotowa jeszcze przed sylwestrem. Później projektanci będą mieli jeszcze 60 dni na dostarczenie miastu dokumentu zwanego programem funkcjonalno-użytkowym.
Mając takie dokumenty Ratusz będzie mógł się zabrać za dalsze formalności: uzyskanie decyzji środowiskowej, opracowanie projektu budowlanego i obliczenie kosztów budowy. – Realny termin rozpoczęcia inwestycji to 2021 r. – ogłosił na portalu Facebook prezydent Krzysztof Żuk.