![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Ratusz już zapowiada, że w przyszłości będzie chciał rozbudować system zarządzania ruchem o kolejne skrzyżowania](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2015/2015-10/2e6d562dcb205464327cfd142f02a13b.jpg)
Zamówiony przez miasto system zarządzania ruchem przejął władzę nad światłami na skrzyżowaniach al. Kraśnickiej. Na razie tylko na próbę. Do 15 grudnia komputery muszą „nauczyć się” tych i kilkudziesięciu innych skrzyżowań. Utrudnienia jeszcze się nie kończą
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Aleja Kraśnicka jest pierwszą ulicą, którą testowo „zarządza” nowy system komputerowy. Ten, który już niebawem ma regulować ruch na 69 skrzyżowaniach, czyli prawie połowie wszystkich znajdujących się w Lublinie. – Testy już trwają – mówi Andrzej Matacz z Zarządu Dróg i Mostów.
Komputery już zaczęły pobierać z poszczególnych punktów informacje o liczbie pojazdów i ich kierunkach ruchu. I to nie tylko z al. Kraśnickiej. – Na dzisiaj mamy połączenie z blisko 50 skrzyżowaniami i już możemy zbierać z nich dane – mówi Martyna Abendrot, prezes spółki Star ITS, jednego z wykonawców inteligentnej sieci. Urządzenia rejestrują to, co dzieje się na ulicach, by wiedzieć, jak tym zarządzać. – System uczy się na danych historycznych – dodaje Abendrot.
Taka nauka nazywa się kalibracją i ma trwać do 15 grudnia, kiedy to zgodnie z umową system zarządzania ruchem ma być gotowy i oddany do dyspozycji miasta.
Nie oznacza to, że tego dnia komputery będą „wiedzieć” już wszystko, bo nadal będą się uczyć. – Ten okres kalibracji może potrwać kolejny kwartał – mówi Matacz. Komputery nie dostaną władzy absolutnej, bo cały czas nad działaniem systemu mają czuwać jego operatorzy.
Uruchomione w trybie testowym zostały też tablice, na których kierowcom mają być wyświetlane informacje o warunkach ruchu, w tym prognozowanym czasie przejazdu. Takich tablic jest 10. Jeszcze więcej informacji kierowcy będą mogli znaleźć na specjalnej stronie internetowej csr.lublin.eu, która aktualnie zawiera jedynie ogólne informacje o systemie.
Na razie prace przy budowie systemu są powodem utrudnień w ruchu. Także tam, gdzie sygnalizację świetlną trzeba na dłuższy czas wyłączyć.
Czeka nas to jeszcze na rondzie obok Gali, gdzie światła mają być wyłączone w przyszłym tygodniu, a przerwa w ich działaniu może potrwać tydzień. W godzinach liczone mają być za to przerwy na skrzyżowaniach Narutowicza z Głęboką i Muzyczną, Mełgiewskiej z Grafa i Turystyczną. Także na rondzie pod Zamkiem utrudnienia mają trwać krótko.
Ratusz już zapowiada, że w przyszłości będzie chciał rozbudować system zarządzania ruchem o kolejne skrzyżowania. Fundusze na ten cel zamierza pozyskać z unijnych dotacji.