Trwają 11. Lubelskie Spotkania Seniorów LubSenior w Targach Lublin przy ul. Dworcowej. Seniorzy mogą skorzystać z porad straży miejskiej czy policji, za darmo wykonać badania słuchu lub pomiaru ciśnienia, czy zbadać się u kardiologa i endokrynologa.
Będą także inne atrakcje, takie jak koncerty Haliny Frąckowiak czy Łukasza Jemioły. W niedzielę na scenie głównej pojawią się seniorzy-modele, którzy prezentować będą swoje metamorfozy. Na zakończenie, za sprawą Teatru Muzycznego, przeniosą się w świat lat 20-tych i 30-tych XX w. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
– Chcemy pokazać, że osoba dojrzała może czuć się bezpiecznie i potrzebnie, a w życiu społecznym realizować swoje pasje. Nie jest to wydarzenie skierowane tylko do seniorów, ale także do rodzin i osób, które mają z nimi styczność w pracy codziennej, jak przedstawiciele domów opieki społecznej. Chcielibyśmy, by wiedzieli jak mogą zorganizować czas swoim rodzicom, czy podopiecznym – mówi Karolina Bielak z Targów Lublin.
– Lublin jest bardzo przyjazny seniorom. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce powołał Radę Seniorów. Nasze pomysły i wnioski są stale realizowane. Jest bardzo dużo imprez i miejsc przyjaznych osobom starszym, takich jak punkty usługowe, gdzie można się zbadać czy stowarzyszenia. Są trwające tydzień Lubelskie Dni Seniora, jest też Dzień Solidarności Międzypokoleniowej – opowiada Przewodnicząca Rady Seniorów Alina Gucma. Dodaje, że dla seniorów ważne jest, żeby wyszli z domu, czymś się zainteresowali. - W naszym mieście są do tego warunki. W klubach seniorów odbywają się różne warsztaty, zajęcia muzyczne czy gimnastyczne – zaznacza.
– Starsi ludzie odkrywają swoje zainteresowania. Uczą się grać na różnych instrumentach. Ostatnio jedna z pań dowiedziała się, że lubi pisać wiersze – opowiada Agata Frankowska z fundacji Karuzela Aktywności, która prowadzi warsztaty i wyjścia kulturalne dla seniorów.
Podczas targów można dowiedzieć się o rożnych udogodnieniach, jak np. Karta Seniora. Aby ją dostać, wystarczy przyjść do Biura Obsługi Mieszkańców z dowodem osobistym i złożyć wniosek. Dzięki karcie można taniej przejechać taksówską, zjeść obiad w restauracji czy poćwiczyć fitness.
– Przewozy Regionalne oferują seniorom bilety ze zniżkami. Po ukończeniu 60 roku życia mają 25 proc. zniżki na wszystkie nasze pociągi i ewentualnie 10 proc. zniżki przy biletach okresowych – informuje Paweł Redkowiak z PolRegio.
Seniorzy mogą dowiedzieć się też m.in., jak zapobiec osteoporozie. Z kolei koordynatorka badań słuchu Beata Gontarczyk – Sieradzka uczula, że po 60 roku życia słuch może się popsuć w każdej chwili, a osoby starsze powinny badać go minimum raz w roku. – Jeśli słyszymy głośniej dźwięki, a nie rozumiemy treści, dopytujemy po kilka razy o to samo lub ktoś z rodziny zwraca nam uwagę, że nie usłyszeliśmy czegoś w pełni – należy zgłosić się na badanie do jednej z 30 placówek na Lubelszczyźnie, gdzie badania wykonywane są nieodpłatnie – informuje.
Rad udzielają też policjanci, strażacy i strażnicy miejscy. – 1/4 osób w Polsce uważa, że jest w stanie wyczuć tlenek węgla. Nie ma takiej możliwości, ponieważ jest on bezbarwny i bezwonny. Jesteśmy tu po to, by informować seniorów o bezpieczeństwie odnośnie zagrożenia pożarowego i zatrucia tlenkiem węgla. Jeżeli mamy w domu jakieś urządzenia, które mają otwarty płomeń np. piecyki gazowe, najprościej jest kupić czujnik tlenku węgla – tłumaczy seniorom aspirant Tarkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.
– Stale informuję osoby starsze, aby zwracały większą uwagę na swoje bezpieczeństwo, nie ufały osobm obcym oraz utrzymywały dobre relacje z bliskimi, ponieważ osoby samotne często są spragnione kontaktu, a przez to ulegają innym. Seniorzy powinni także unikać tłumów, a do miejsc takich, jak banki zabierać kogoś znajomego. Uczulam także, żeby unikali sytuacji, w których trzeba podejmować decyzje np. zawierać umowy – mówi podinspektor Teresa Wąsikowska, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Pani Teresa, którą spotkaliśmy na targach, podkreśla że może tu dostać informacje, których nie wie gdzie szukać w życiu codziennym. – Młodym osobom łatwiej jest znajdować pewne treści, starsi mają z tym problem. Jestem zachwycona tym wydarzeniem i chciałabym, żeby było organizowane częściej – przyznaje.