Elektrycznie sterowane łóżka, fotele do kangurowania i nowoczesny sprzęt. Tak wyglądają teraz oddział noworodków i wcześniaków oraz oddział położniczy z odziałem patologii ciąży w szpitalu wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. W tym tygodniu przyjmą pierwszych pacjentów.
– To kolejny etap modernizacji szpitala. W ubiegłym roku oddaliśmy po remoncie przychodnię ginekologiczną. Naszą ideą jest stworzenie opieki koordynowanej. Chcemy, żeby pacjentki miały dostęp do kompleksowych świadczeń za darmo – mówi Marzena Kowalczyk, dyrektor szpitala Jana Bożego. – W tym momencie zarówno dzieci jak i mamy mają zapewnioną najwyższą jakość świadczeń. Nowa infrastruktura to XXI wiek. Do dyspozycji pacjentek są sale jedno lub dwuosobowe z pełnym węzłem sanitarnym.
Remont oddział noworodków i wcześniaków oraz oddziału położniczego z odziałem patologii ciąży kosztował ok. 4,2 mln zł i został sfinansowany ze środków samorządu województwa lubelskiego. Kolejne 1,2 mln zł ze środków własnych szpitala poszedł na nowoczesny sprzęt medyczny m.in. aparat USG do badań kardiologicznych dla noworodków, aparat EKG, kardiomonitory, inkubatory. Są też elektrycznie sterowane łóżka dla pacjentek oraz fotele do kangurowania (to bezpośredni kontakt skóry matki i dziecka, uspokaja je, daje poczucie bezpieczeństwa, łagodzi stres poporodowy – red.).
– Jesteśmy ośrodkiem III stopnia referencyjności w opiece perinatologicznej i neonatologicznej, co oznacza, że trafiają do nas najcięższe przypadki. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi specjalistyczna opieka, którą zapewnia wykwalifikowany zespół będzie na bardzo wysokim poziomie – zapewnia lek. med. Grażyna Pyszycka-Tymoszuk, która kieruje oddziałem noworodków i wcześniaków.
Oddział ten posiada cztery stanowiska intensywnego nadzoru, sześć opieki ciągłej, sześć stanowisk opieki pośredniej nad noworodkiem. Jest też pokój dziennego pobytu dla matek, który umożliwia kontakt z dziećmi wymagającymi dłuższej hospitalizacji.
– Po tym remoncie w ramach modernizacji zostanie nam jeszcze część diagnostyczna i drogi dojazdowe. Mamy nadzieję, że i tym razem samorząd udzieli nam wsparcia – mówi Marzena Kowalczyk.
– Miałem okazję oglądać oddziały ginekologiczno-położnicze w Japonii, która kojarzy nam się z bardzo zaawansowaną technologią i muszę przyznać, że poziom w szpitala Jana Bożego jest taki sam albo nawet wyższy – mówi Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia. – Jeśli jednostka tak funkcjonuje, to na pewno znajdą się pieniądze na kontynuację modernizacji.