Zielony plac jest obecnie zarezerwowany pod „usługi publiczne”, bo właśnie tak jego przeznaczenie określa plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta 18 lat temu. Faktycznie na części nieruchomości jest trawiaste boisko, a na pozostałej części działa prowizoryczny parking.
O zmianę przeznaczenia tej działki dwukrotnie wnioskowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby”. W roku 2008 prosiła o umożliwienie tu zabudowy wielorodzinnej. Osiem lat później złożyła inny wniosek: o przeznaczenie części gruntu pod zieleń i rekreację, a części pod parkingi „z ewentualną budową” bloku. W tym samym roku Rada Miasta pozwoliła planistom z Ratusza rozpocząć prace nad nowym planem.
Pierwsze efekty prac urbanistów zobaczyliśmy w lutym zeszłego roku, gdy ogłoszony został projekt nowego planu. Projekt wyznaczał miejsce pod czteropiętrowy blok mieszkalny i przewidywał pozostawienie zieleni na obszarze pozwalającym wykonać boisko. Nie spodobało się to okolicznym mieszkańcom, którzy zgłosili swoje uwagi do projektu, bo sprzeciwiali się powstaniu nowego bloku.
Niemal 50 osób podpisało się pod prośbami o to, by teren zachował swoje rzeczywiste funkcje, czyli parkingu i boiska. Sama spółdzielnia poprosiła o taką zmianę projektu, która pozwoli wykorzystać cały obszar pod parking, bo w sąsiedztwie trudno o miejsce postojowe. Pojawiły się też pojedyncze głosy za budową parkingu i pojedyncze głosy przeciw jego powstaniu.
Po otrzymaniu tych uwag planiści z Ratusza uznali, że jednak nie dopuszczą tu zabudowy wielorodzinnej. Właśnie ogłoszony został nowy projekt, który określa całą nieruchomość jako „teren obsługi komunikacji lub parkingów w zieleni”. Na części działki (bliżej stacji trafo, naprzeciw przestrzeni między wieżowcami przy Stokrotki 1 i Stokrotki 3) wyznaczony ma być „obszar usług towarzyszących”.
– Takie zagospodarowanie pozwala na realizację parkingu, w tym wielopoziomowego, z towarzyszącymi nieuciążliwymi usługami – przekazuje nam Anna Zniszczyńska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta. Z projektu wynika, że mogą tu powstać np. biura, gastronomia, sklepy, przedszkole, żłobek, przechodnia czy też siłownia. Z dokumentu wynika, że takie lokale mogą powstać wyłącznie w „obszarze usług towarzyszących”, przy czym mogą być ulokowane w części garażu wielopoziomowego lub stanowić samodzielny budynek.
Znów zbierają opinie
Czy takie rozwiązania będą do zaakceptowania dla mieszkańców? Do 28 października Urząd Miasta będzie przyjmować uwagi od wszystkich zainteresowanych. Można je składać na piśmie (Prezydent Lublina, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub poprzez system ePUAP (/UMLublin/SkrytkaESP). Uwagi nie mogą być anonimowe. Natomiast 6 października wszyscy zainteresowani będą mogli się spotkać z miejskimi planistami i porozmawiać o szczegółach (Wieniawska 14, XII piętro, sala 1206, godz. 16).