Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 października 2023 r.
6:54

Lublin znowu chce być Europejską Stolicą Kultury. "Te dwa konkursy bardzo się różnią"

0 A A
Konferencja prasowa po ogłoszeniu „krótkiej listy” miast ubiegających się o tytuł ESK 2029
Konferencja prasowa po ogłoszeniu „krótkiej listy” miast ubiegających się o tytuł ESK 2029 (fot. Tomasz Maciuszczak)

Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg będą rywalami Lublina w finałowej rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Teraz miasto ma kilka miesięcy na przygotowanie ostatecznej aplikacji konkursowej. Do udziału w jej stworzeniu chce zaprosić mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak zwaną krótką listę miast pozostających w grze o tytuł ESK 2029 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w ostatni piątek. Lublin wraz z Katowicami, Bielskiem-Białą i Kołobrzegiem został wybrany z grona 12 kandydatów.

- Za nami wiele tygodni pracy, ale ten ostatni tydzień był dla nas szczególny, bo był zakończeniem pewnego etapu, w który jako środowisko kultury włożyliśmy wielkie serce – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Przesłuchania miast kandydujących trwały cztery dni. - W środę zaprezentowaliśmy naszą kandydaturę przed 10-osobowym gronem ekspertów, reprezentujących różne organizacje Unii Europejskiej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze 45 minut to to, co chcieliśmy przekazać ekspertom, żeby poczuli wyjątkowość i energię. Kolejne 40 minut to była seria pytań i odpowiedzi z naszej strony. Wyszliśmy z tego przesłuchania z poczuciem dobrze wykonanej roboty – dodaje Stepaniuk-Kuśmierzak.

Werdykt zapadł w piątek w godzinach popołudniowych. - Ucieszyliśmy się bardzo, ale od razu wiedzieliśmy, że czeka nas kolejny, bardzo intensywny etap. Teraz czekamy na raport, który podsumuje naszą prezentację. Dowiemy się z niego, na co zwrócili uwagę eksperci, co im się podobało, co mamy zaakcentować i rozszerzyć, a czego w naszej pierwszej aplikacji zabrakło i nad czym musimy popracować wspólnie z całym środowiskiem kultury – dodaje zastępczyni prezydenta.

Przypomnijmy, że Lublin w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury bierze udział po raz drugi. Walkę o tytuł w 2016 roku przegrał z Wrocławiem.

- Te dwa konkursy bardzo się różnią. Tamta aplikacja miała ponad 200 stron, była innym wyzwaniem. Teraz jest bardziej „problemowa”, ma 60 stron, a my mamy kilka miesięcy na napisanie kolejnych stu – mówi Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie i koordynator programowy ESK 2029. - Ta aplikacja jest otwarta i zapraszamy wszystkich do współpracy. Za chwilę będziemy organizowali spotkania konsultacyjne, żeby każdy mieszkaniec, artysta czy aktywista mógł się w to włączyć. Ale w pierwszej kolejności będziemy chcieli się spotkać z ludźmi, którzy już zgłosili swoje projekty, a później, w pewnych etapach będziemy te propozycje pokazywać, żeby kolejne środowiska mogły wziąć udział w tym przedsięwzięciu – podsumowuje Koziński.

Za przygotowanie lubelskiej prezentacji odpowiadali także: reżyser Paweł Passini, wykładowczyni akademicka i krytyczka sztuki Marta Ryczkowska, aktywistka Aleksandra Borzecka, twórca wydarzeń kulturalnych i didżej Paweł Hadrian, kulturoznawczyni Barbara Wybacz, dyrektorka Instytutu Strategii Kultury we Lwowie Yulia Khomchyn i redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego „Zoom” Miłosz Zieliński.

- Do drugiego etapu nie idziemy sami. Bardzo nam zależy na włączeniu w ten proces przede wszystkim Ukrainy, co już się wydarzyło, bo uzyskaliśmy olbrzymie wsparcie naszych ukraińskich partnerów. Na tym nie koniec, bo chcemy zaangażować w to miasta tzw. ściany wschodniej. Rzeszów, bardzo mocny kandydat, nie przeszedł do dalszego etapu, podobnie jak Kielce. Będziemy chcieli zaprosić ich do współpracy. To samo będzie dotyczyło Białegostoku, który nie wziął udziału w konkursie, ale też chcielibyśmy z naszymi partnerami z tego miasta współpracować – zaznacza Zieliński.

O tym, które z miast zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się w drugiej połowie przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty