![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Niemiecka firma, która ma zbudować kontener do zabiegów i łącznik z salą operacyjną, złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie na budowę](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2018/2018-11/48dafe4b151b04516be4ac5ae643af3e_org_830.png)
Innowacyjna metoda walki z nowotworami dostępna będzie w Lublinie dzięki firmie, która zbuduje specjalny kontener obok szpitala przy ul. Jaczewskiego. Z terapii będą mogli korzystać pacjenci z guzami w obrębie głowy. Nie zapłacą za to ani złotówki
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Terapia, która będzie dostępna w Lublinie, polega na… podgrzewaniu komórek rakowych. Jest to możliwe dzięki temu, że do guza nowotworowego wstrzykuje się płyn, który ma właściwości magnetyczne.
– Płyn jest rozgrzewany za pomocą bardzo szybko zmieniającego się pola magnetycznego. W wyniku działania powstałego ciepła, komórki nowotworowe zostają zniszczone lub uwrażliwione na dalsze metody leczenia np. radioterapię czy chemioterapię. Dzięki temu ich skuteczność wzrasta – tłumaczy firma MagForce, która zamierza zbudować w Lublinie specjalny kontener do takich zabiegów.
Przed wstrzyknięciem płynu poddaje się pacjenta szczegółowym badaniom, w tym rezonansowi magnetycznemu i tomografii, dzięki czemu można precyzyjnie wybrać miejsce wkłucia. W trakcie podgrzewania guza temperatura mierzona jest na bieżąco dzięki założonemu miejscowo cewnikowi.
W Lublinie terapia będzie prowadzona we współpracy ze szpitalem klinicznym przy ul. Jaczewskiego.
– Będziemy wykonywać operacje neurochirurgiczne w obrębie głowy – zapowiada Marta Podgórska, rzeczniczka szpitala. Za te zabiegi zapłaci NFZ. – Pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani do innowacyjnej metody będą przewożeni z sali operacyjnej łącznikiem do w pełni wyposażonego obiektu kontenerowego. Tam pacjentom będą podawane nanocząsteczki, za co zapłaci już firma MagForce.
Niemiecka firma, która ma zbudować kontener do zabiegów i łącznik z salą operacyjną, złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie na budowę. – Obecnie trwa sprawdzanie złożonej dokumentacji projektowej – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Obiekty staną na działkach wydzierżawionych przez MagForce od Uniwersytetu Medycznego.
Kiedy możliwe będą pierwsze zabiegi? – Trudno szacować czy będzie to pierwszy czy trzeci kwartał przyszłego roku. W związku z tym nie rozpoczęliśmy jeszcze kwalifikacji pacjentów, trudno też na razie mówić o kryteriach medycznych – mówi rzeczniczka szpitala. Początkowo z innowacyjnej metody będzie mogło skorzystać 20 pacjentów.
Dotychczas terapia NanoTherm była klinicznie testowana u 90 pacjentów z guzami mózgu oraz 80 z innymi rodzajami nowotworów m.in. trzustki, prostaty czy przełyku. Obecnie jest dostępna w Berlinie, Kilonii, Kolonii, Münster, Getyndze oraz Frankfurcie nad Menem.