Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
19:15

Mali pacjenci znów usłyszą. To dzięki nowoczesnym implantom

0 A A
(fot. Katarzyna Zmysłowska)

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy przywraca dzieciom słuch za pomocą implantów ślimakowych. Rodzice nie będą musieli już jeździć do innych ośrodków w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpital Dziecięcy uruchomił Lubelski Program Implantów Ślimakowych u Dzieci i tym samym stał się jedynym ośrodkiem we wschodniej Polsce, który leczy głębokie niedosłuchy u dzieci. Program jest o tyle ważny, że w Polsce corocznie rodzi się od 800 do 1200 dzieci z wadą słuchu.

- Jest to metoda z wykorzystaniem najnowocześniejszych protez słuchowych i metoda w formie skoordynowanej, która obejmuje pełną diagnostykę słuchu, przygotowanie pacjenta łącznie z badaniami obrazowymi do zabiegu operacyjnego, przeprowadzenie procedury chirurgicznej i dalszą rehabilitację w okresie pooperacyjnym, rehabilitację surdologopedyczną i psychologiczną – wyjaśnia dr hab. n. med. Michał Kotowski, kierownik Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii USzD w Lublinie. - Sama procedura chirurgiczna jest bardzo precyzyjną operacją, która polega na wszczepieniu bardzo delikatnego urządzenia zakończonego częścią stymulującą, czyli elektrodą, którą wprowadza się do ślimaka i dzięki temu możemy niejako ominąć uszkodzone elementy stymulując dalsze części drogi słuchowej – tłumaczy dr Kotowski.

Implanty zostały już wszczepione u pierwszych dwóch pacjentów. Pierwszy to 12-miesięczny chłopiec z wrodzonym obustronnym głębokim niedosłuchem. Esen, którego rodzice pochodzą z Turkmenistanu, przeszedł zabieg 6 listopada, a teraz ma szansę słyszeć i prawidłowo rozwijać mowę.

- Dziękujemy wszystkim, którzy przeprowadzili operację. Teraz jest lepiej, bo Esen słyszy, reaguje, a przed nim jeszcze rehabilitacja – mówi ojciec pacjenta.

(Dalsza część tekstu pod zdjęciem)

12 - miesięczny Esen i jego rodzice (fot. Katarzyna Zmysłowska)

Drugim pacjentem był 9-miesięczny chłopiec z Lubelszczyzny, który tak samo jak Esen ma obustronny głęboki niedosłuch. Zabieg został przeprowadzony 18 grudnia. Lekarze podkreślają jednak, że nie można porównać wszczepienia implantu np. do włączenia światła i rozświetlenia do tej pory ciemnego pomieszczenia. Po procedurze, każdego pacjenta czeka czasochłonna rehabilitacja, która ma pomóc w rozwijaniu mowy i słuchu na tym samym poziomie co rówieśnicy. W tym kluczową rolę odgrywa wczesne przeprowadzenie procedury.

- Ważna jest ta wczesna diagnostyka i w Polsce mamy szczęście, że działa powszechny program skriningu (badanie przesiewowe – przyp. red.) noworodków w kierunku niedosłuchu i takie dzieci są wyłapywane już w trzecim miesiącu życia, a my możemy je przygotować do bezpiecznej operacji około dziewiątego miesiąca życia – podkreśla prof. dr hab. n. med. Marcin Szymański z Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Choć implanty słuchowe były znane w Polsce już od lat 90-tych, to wszczepiane były głównie u dorosłych. Wówczas dzieci, które rodziły się z niedosłuchem nie wykształcały mowy i musiały porozumiewać się językiem migowym. Mimo że implanty stały się rutynowym zabiegiem w innych częściach kraju, w naszym regionie jest to nowość. Profesor Szymański wyjaśnił, że wprowadzenie metody to wiele trudności, przez które trzeba najpierw przejść.

- To jest wysiłek organizacyjny. Wymaga umiejętności chirurgicznych chirurgów, wymaga doświadczenia audiologów i dopiero wiele tych czynników musi się spotkać w jednym miejscu pod egidą lidera programu, żeby mógł zostać uruchomiony jest taki program. Natomiast potrzeby były od dawna i u dorosłych te zabiegi są realizowane od dawna. Natomiast dorośli czekają u nas w szpitalu obok około 2,5 roku na taki implant. Na szczęście teraz dzieci nie czekają długo na implant. Jeśli jest dziecko potrzebujące takiej pomocy, to taką pomoc otrzyma właściwie bez kolejek. U dzieci jest to bardzo pilne, żeby je szybko implantować, żeby mogły rozwijać mowę – przyznaje profesor.

Jak zapewniają lekarze, szpital jest przygotowany, żeby wykonywać kilka tego typu operacji w miesiącu. Obecnie na wszczepienie implantu oczekuje troje dzieci. Program jest adresowany nie tylko dla pacjentów z Lubelszczyzny, ale również rejonu Podkarpacia, Podlasia i pozostałych województw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nagrodę dla laureatów pierwszego miejsca, wolontariuszy ze Szczebrzeszyna wręczał wicestarosta Krzysztof Rusztyn
WSPARCIE
galeria

Pomaganie daje radość. Pomagają cały czas, dziś zostali docenieni

Radość – to właśnie czuje człowiek, gdy uświadomi sobie, że komuś pomógł. Wolontariusze dobrze znają to uczucie. W środę mieli święto: Galę Ambasadorów Spraw Społecznych. Niektórzy dostali nagrody za swoje działania.

Opłaty za odbiór śmieci mocno w górę. Ale ma być też sprawiedliwiej
LUBLIN i PIENIĄDZE

Opłaty za odbiór śmieci mocno w górę. Ale ma być też sprawiedliwiej

Szykuje się podwyżka i rewolucja w gospodarce śmieciowej w Lublinie. Ratusz zapowiada wyższe stawki, ale nie tak drastyczne jak to wynika z rachunku ekonomicznego. Antidotum ma być woda.

Świątecznie i smakowicie. A przy okazji komuś spełni się marzenie
IDĄ ŚWIĘTA

Świątecznie i smakowicie. A przy okazji komuś spełni się marzenie

Na Kiermaszu Bożonarodzeniowy na Politechnice Lubelskiej było bardzo świątecznie. W sumie nic dziwnego, skoro gości witał święty Mikołaj.

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Zapasy krwi coraz mniejsze. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi coraz mniejsze. Chodzi o dwie grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi. Kończą się zapasy grup B i 0 RhD -.

Mali pacjenci znów usłyszą. To dzięki nowoczesnym implantom
NAUKA I MEDYCYNA
galeria

Mali pacjenci znów usłyszą. To dzięki nowoczesnym implantom

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy przywraca dzieciom słuch za pomocą implantów ślimakowych. Rodzice nie będą musieli już jeździć do innych ośrodków w Polsce.

Będą protestować przed ratuszem. A komunikacja miejska pojedzie inaczej
UWAGA: OBJAZDY

Będą protestować przed ratuszem. A komunikacja miejska pojedzie inaczej

Czwartek, 19 grudnia: tego dnia będą protestować przeciwnicy budowy spalarni śmieci. To też oznacza, że komunikację miejską czekają duże zmiany, a kierowców: objazdy.

Ostre granie w Kraśniku
koncert
21 grudnia 2024, 20:00

Ostre granie w Kraśniku

Jeśli potrzebujecie chwili odprężenia od świątecznych przygotowań, to udajcie się w najbliższą sobotę (21 grudnia) do Piaskowa Pub w Kraśniku, gdzie będzie można posłuchać ostrego grania.

Gałęzie przewożone na przyczepie zniszczyły autobus
NA DRODZE

Gałęzie przewożone na przyczepie zniszczyły autobus

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ale autobus jest mocno podniszczony, a jadący traktorem dostał wysoki mandat.

Dawna willa Raabego
HISTORIA I PRZYSZŁOŚĆ

Nie tylko willa Raabego do remontu. Działki od Karuzeli posłużą jako park

Willa Raabego przy ulicy Łomaskiej przejdzie gruntowny remont. Zmieni się też otoczenie zabytku, bo miasto przejmie działki od właściciela Karuzeli i stworzy tam park.

Cyberiada. Już zaraz premiera w Lublinie
NA SCENIE
20 grudnia 2024, 10:00
galeria

Cyberiada. Już zaraz premiera w Lublinie

Za rok minie 60 lat od pierwszego wydania Cyberiady Stanisława Lema. Znacznie wcześniej – już w piątek – zaplanowano premierę nowego spektaklu Teatru Centralnego. A jeszcze wcześniej – bo już teraz – możecie zobaczyć zdjęcia z dzisiejszej próby.

Ostatnie pożegnanie tragicznie zmarłej rodziny z Idalina [zdjęcia]
galeria
film

Ostatnie pożegnanie tragicznie zmarłej rodziny z Idalina [zdjęcia]

Krzysztof (45 l.) oraz trójka dzieci: Ania (11 l.), Małgosia (4 l.) i Szymek (2 l.) stracili życie w pożarze domu. Dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Boiskach w powiecie opolskim ich prochy zostały złożone do rodzinnego grobu. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły setki wiernych.

Tu powstanie rondo turbinowe. I to już w przyszłym roku
ŚWIDNIK

Turbinowe rondo zamiast skrzyżowania. Decyzja jest, budowa zaraz się zacznie

Bezpieczniej, płynniej i taniej, niż zakładano. Już w przyszłym roku kierowców w Świdniku czekają duże zmiany w organizacji ruchu w rejonie M Park. Pobliskie skrzyżowanie zostanie przerobione na rondo turbinowe.

Powody dla których warto kupować farby w specjalistycznym sklepie

Powody dla których warto kupować farby w specjalistycznym sklepie

Wybór farby przemysłowej stanowi ważny element każdego projektu renowacyjnego czy budowlanego. Specjalistyczne punkty sprzedaży farb przemysłowych wyróżniają się na tle marketów budowlanych głęboką wiedzą techniczną i zaawansowanym doradztwem. Profesjonalne produkty, dopasowane do konkretnych zastosowań, zapewniają bowiem trwałość i skuteczność zabezpieczeń na długie lata.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

209,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Różne -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

198,00 zł

Komunikaty