Zespół Szkół nr 5 w Lublinie zorganizował dla swoich uczniów Dzień Kariery. Było wiele ofert studiów i doradztwo zawodowe w jednym miejscu i czasie.
To wydarzenie specjalnie przygotowane dla młodzieży, która już całkiem niedługo będzie musiała stanąć przez wyborem kariery zawodowej. Taka akcja ma pomóc im zapoznać się z tym, co oferują m.in. lubelskie uczelnie wyższe i szkoły policealne.
– To cykliczne wydarzenie i moje „dziecko”. Organizowane jest od 2010 roku z myślą o uczniach klas maturalnych, a na ten moment mamy 8 takich klas. To duża grupa młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki i edukacyjnej i zawodowej – mówi Iwona Lipiec, dyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie.
Opowiada też o strefie badań predyspozycji zawodowych, w której uczniowie rozwiązywali specjalny, licencjonowany test zazwyczaj tylko na potrzeby urzędów pracy.
– Oferta uczelni jest bardzo bogata, więc trzeba ją skonfrontować z własnymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Wybór szkoły średniej również jest bardzo ważny. Dla przykładu, jeżeli ktoś wybierze klasę biol-chem, to musi chociaż trochę to lubić i być zainteresowanym. Uczeń musi wiedzieć, że ten wybór profilu klasy będzie decydował o jego dalszym kierunku zawodowym np. w przypadku biol-chem najczęściej jest to medycyna – dodaje dyr. Lipiec.
W licencjonowanym teście zawodowym brał udział Dominik Czarnecki, jeden z uczniów szkoły z klasy czwartej.
– Przyszło do nas wiele uczelni zaprezentować swoje programy. Robiłem test, który ma pokazać jakie mam predyspozycje i pokazać nasze mocne strony. Rozmawiałem z panią ze szkoły wojskowej i chciałem się dowiedzieć np. co się stanie jak wybiorę kierunek wojskowy, a później nagle mój wzrok się pogorszy, czy zostanę bez pracy i jakie miałbym możliwości. Uważam, że taki Dzień Kariery jest ważny, ponieważ może nam to uświadomić wiele rzeczy i pokazać, czy chcemy iść w jakimś kierunku czy nie – opowiada uczeń ZS nr 5 w Lublinie.
Ze swoją ofertą przyjechali na Dzień Kariery m.in. przedstawiciele z UMCS, którzy chętnie pokazali uczniom w jakich kierunkach mogą iść po maturze.
– UMCS to w tej chwili 12 wydziałów i ponad 300 kół zainteresowań i propozycji rozwoju zawodowego. Najwięcej uczniów podczas Dnia Kariery było zainteresowanych zarówno prawem jak i rozszerzoną geografią, ale nie tylko. Właśnie w dalszym ciągu kierunek prawo budzi największe zainteresowanie, corocznie jakieś 200 osób składa dokumenty i myślę, że ma to związek z tym, że dzisiaj w prawników inwestuje każda firma, placówka i każdy potrzebuje osoby, która będzie strzegła kwestii prawnych. Dużo osób podchodziło i pytało też po prostu jak wyglądają zajęcia, jacy są wykładowcy i czy mogą robić coś dodatkowego poza studiowaniem. Od paru osób usłyszałam „widzimy się” i że złożą dokumenty – wspomina Justyna Stępniak z Centrum Promocji UMCS w Lublinie.
Oprócz lubelskich uczelni publicznych i prywatnych swoją pomoc oferowały także instytucje zawodowo zajmujące dopasowywaniem potencjalnego zawodu do kompetencji i zainteresowań danej osoby.
– Obejmujemy swoją działalnością cały Lublin, jeśli chodzi o szkoły. Z doradztwa mogą u nas korzystać osoby szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas Dnia Kariery wychodzimy ze swoją ofertą do uczniów niezdecydowanych niewiedzących, co chcą dalej robić albo mają plany, ale nie są one doprecyzowane, mają trudności z wyborem przedmiotów maturalnych pod kątem konkretnych kierunków studiów. Nasza placówka może udzielić bezpłatnej pomocy, aby jak najlepiej i najbardziej świadomie tę decyzję podjąć. Pomagamy, aby kariera była dopasowana do predyspozycji i osobowości. Przedstawiamy również tendencje na rynku pracy – zachęca Jagoda Chwiejczak z Zespołu Poradni nr 1 w Lublinie.
Dla ósmoklasistów były również przygotowane warsztaty prowadzone przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Uczniowie poznali zjawiska na rynku pracy, uczyli się autoprezentacji. Doradca ze szkoły poprowadził także zajęcia związane z kryteriami wyboru szkoły ponadpodstawowej.