500 tysięcy zł na plomby, lakowanie i profilaktykę. – Uzupełniamy ofertę NFZ – o dofinansowaniu stomatologii dziecięcej mówi Grażyna Jackowska, z-ca dyrektora wydziału zdrowia i spraw społecznych Urzędu Miasta Lublin.
W ramach profilaktyki przeciw-próchnicowej płacimy za lakowanie zębów przedtrzonowych dzieciom do 12. roku życia i drugich trzonowych do 13. roku życia.
- Fundusz płaci tylko za lakowanie pierwszych zębów trzonowych do 7. roku życia – mówi Jackowska. Dodatkowo finansowane będzie wypełnienie zębów plombami światłoutwardzalnymi, czyli białymi wszystkich zębów, a nie jak w przypadku finansowania przez niż. tylko zębów przednich.
W ubiegłym roku z dofinansowania miejskiego skorzystało ponad 6,1 tysiąca uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz z dwóch ośrodków szkolno-wychowawczych. W tym roku liczba ta może być podobna.
– Finansujemy świadczenia uczniom do momentu kiedy uczęszczają do szkoły. Dlatego nawet młodzież powyżej 18 roku życia może bezpłatnie leczyć zęby nowoczesnymi metodami – dodaje Jackowska.
– Z zapewnieniem opieki problemu nie ma. Prawie we wszystkich szkołach funkcjonują gabinety stomatologiczne, lub szkoły maja podpisane umowy z gabinetami położonymi najbliżej szkół.
Urząd Miasta, poza opieką stomatologiczną, dofinansowuje programy profilaktyczne, których celem jest korekta wad postawy oraz walka z otyłością i nadwagą.
W najbliższych dniach dowiemy się szczegółów na temat szczepień profilaktycznych. – Wzorem lat ubiegłych będziemy szczepić przeciwko pneumokokom, wirusowi HPV i przeciwko grypie – mówi Jackowska. Niestety nie będzie w tym roku szczepień przeciwko meningokokom.