Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 maja 2022 r.
8:04

Prezydent Lublina chce sprzedać działki przy Filaretów. Byłemu przewodniczącemu rady miasta?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Prezydent Lublina chce sprzedać porośnięty dziką roślinnością teren, który sąsiaduje z alejką dla pieszych biegnącą wzdłuż kościelnej posesji. Największa z działek (nr 9/188) ma 1058 mkw. pow. Druga (nr 9/187) przylega do pierwszej z działek i zajmuje 302 mkw. Trzecia z nich (nr 9/183) jest wąskim paskiem ziemi o powierzchni zaledwie 26 mkw. Jeśli radni się zgodzą to sprzedana ma zostać również działka (nr 9/185) o pow. 339 mkw.
Prezydent Lublina chce sprzedać porośnięty dziką roślinnością teren, który sąsiaduje z alejką dla pieszych biegnącą wzdłuż kościelnej posesji. Największa z działek (nr 9/188) ma 1058 mkw. pow. Druga (nr 9/187) przylega do pierwszej z działek i zajmuje 302 mkw. Trzecia z nich (nr 9/183) jest wąskim paskiem ziemi o powierzchni zaledwie 26 mkw. Jeśli radni się zgodzą to sprzedana ma zostać również działka (nr 9/185) o pow. 339 mkw.

Prezydent Lublina chce sprzedać atrakcyjnie położone miejskie działki przy ul. Filaretów. To grunty leżące między działkami spółki, której współwłaścicielem jest były przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk. Może tu stanąć blok, akademik lub biurowiec

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już jutro lubelscy radni mają głosować w sprawie wystawienia na sprzedaż trzech miejskich działek leżących przy ul. Filaretów. Chodzi o porośnięty dziką roślinnością teren, który sąsiaduje z alejką dla pieszych biegnącą wzdłuż kościelnej posesji. Mowa o alejce prowadzącej od budynku z całodobową apteką do schodów będących zejściem do ul. Filaretów.

Największa z tych działek (nr 9/188) ma 1058 mkw. powierzchni i nieregularny kształt. Druga (nr 9/187) jest prostokątna, przylega do pierwszej i zajmuje 302 mkw. Trzecia z nich (nr 9/183) jest wąskim paskiem ziemi o powierzchni zaledwie 26 mkw. i przylega do tej największej.

To strefa zabudowy

O możliwym przeznaczeniu działek mówi obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Wyklucza on zabudowę średniej działki, rezerwując ją pod piesze alejki. Największa i najmniejsza działka znajdują się w obszarze, który plan określa jako teren zabudowy usługowej lub mieszkaniowej wielorodzinnej (oznaczony na mapie jako 1U/MW). Jednocześnie pozostawia on inwestorom swobodę w sprawie proporcji. Inwestor równie dobrze może tu zbudować same mieszkania albo same usługi.

Zdaniem miejskiego Wydziału Architektury i Budownictwa zabudowa dwóch działek (największej z najmniejszą) jako samodzielnej nieruchomości nie byłaby łatwa.

– Nieregularny kształt i nieprostopadłe linie granic, a także stosunkowo niewielkie wymiary mogą stanowić bardzo znaczące utrudnienie dla jej zagospodarowania – czytamy w projekcie uchwały, nad którym w czwartek głosować ma Rada Miasta.

Ratusz: brak dojazdu

Plan zagospodarowania mówi również o tym, że obsługa komunikacyjna terenu 1U/MW powinna się odbywać od ul. Filaretów. I choć teren, który prezydent chce sprzedać, styka się z pasem drogowym tej ulicy na długości około 17 m (z czego 7 ma to granica z działką przeznaczoną pod zabudowę), to zdaniem Zarządu Dróg i Mostów obsługa nieruchomości powinna się odbywać przez dalszy, już istniejący zjazd z ul. Filaretów.

Dlaczego nieruchomość nie może mieć własnego zjazdu?

– Wykonanie zjazdu bezpośrednio na działkę nr 9/188 jest trudne technicznie do wykonania – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Zwraca też uwagę na to, że ul. Filaretów jest drogą główną. – Na drodze klasy G należy ograniczyć liczbę i częstość zjazdów.

Z powodu braku dojazdu nieruchomość może być uznana przez Ratusz za niezdolną do samodzielnego zagospodarowania. Takie działki nie są zazwyczaj sprzedawane w przetargu, do którego może stanąć każdy zainteresowany, tylko w przetargu ograniczonym do właścicieli przyległych nieruchomości.

Kto jest tym sąsiadem

Nieruchomości, do których sprzedaży szykuje się prezydent, sąsiadują bezpośrednio z parcelami należącymi do Helvetia Development sp. z o.o. sp. k. Jednym z jej wspólników jest Piotr Kowalczyk, który do jesieni 2018 r. był przewodniczącym Rady Miasta, jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Krzysztofa Żuka. Spółka, której jest współnikiem, tereny przy Zana kupiła w 2020 roku. 

Nieruchomość Helvetii, składająca się z 11 działek, jak wynika z księgi wieczystej, ma łącznie 3924 mkw. Teren należący do miasta niejako wdziera się pomiędzy działki spółki.

Uchwała o sprzedaży miejskich działek, jeżeli zostanie podjęta przez radnych, nie będzie określać tego, czy sprzedaż ma nastąpić w przetargu nieograniczonym, czy też ograniczonym do właścicieli sąsiednich nieruchomości. Taka decyzja będzie należeć do prezydenta Lublina.

To również na sprzedaż

Także jutro radni mają głosować w sprawie sprzedaży jeszcze jednej, 339-metrowej działki (nr 9/185), wąskiego paska ziemi w tym samym rejonie Lublina. Również ta parcela leży w strefie zabudowy usługowej i wielorodzinnej.

– Położona jest w sąsiedztwie gruntów stanowiących własność różnych podmiotów – czytamy w projekcie uchwały, który trafił do rąk radnych. Jednym z tych podmiotów jest Helvetia Development.

– My sami nie kupimy reszty tych gruntów prywatnych, by je zagospodarować zgodnie z planem – przekonywała w poniedziałek radnych z Komisji Rozwoju wiceszefowa Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta. – Chyba trzeba iść w odwrotną stronę, sprzedać te nasze grunty.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty