Tylko do niedzieli mieszkańcy mogą zgłaszać projekty do drugiej edycji Zielonego Budżetu. Już wiadomo, że ciekawych i oryginalnych pomysłów nie zabraknie.
Łąka kwietna na pasie zieleni przy ul. Bernardyńskiej, miejskie meble i donice zamiast „dzikich” miejsc parkingowych, „kieszonkowe” ogródki uliczne, rabata przy ul. Ogrodowej – w pierwszej edycji Zielonego Budżetu ze 107 zgłoszonych przez mieszkańców projektów realizacji doczekały się 24. Nowe nasadzenia i miejskie meble kosztowały łącznie 2 mln zł. Podobna suma jest do wydania w przyszłym roku.
Zasady w tej edycji są podobne: Mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły, a komisja (patrz ramka) je ocenia, weryfikuje i decyduje o realizacji. Tegoroczną nowością są szkolenia dla członków Rad Dzielnic i innych zainteresowanych w Fundacji Krajobrazy.
– Obawialiśmy się, że bardziej się zaangażują rady a nie mieszkańcy. Tymczasem okazało się, że jest odwrotnie – cieszy się Bartosz Niewiadomski z Fundacji Krajobrazy. – Naszym głównym celem jest pokazanie idei Zielonego Budżetu, bo nie wszyscy składający wnioski w poprzedniej edycji dobrze ją zrozumieli. Tu nie chodzi o zrobienie kilku miejsc parkingowych i nasadzenie obok paru drzew – tłumaczy.
Architekci zieleni mówią o najnowszych trendach w projektowaniu i zieleni funkcjonalnej (jak np. zielona sala wykładowa, która powstaje przy ul. Cyruliczej).
– Wiele osób przychodzi już z gotowymi projektami. Oryginalnych nie brakuje – przyznaje Niewiadomski. – Jest sporo nowych rzeczy. Wyznaczą nowe kierunki rozwoju miejskiej zieleni.
* Ostatnie spotkanie w tej sprawie przy ul. Cyruliczej 3 jutro między godz. 13 a 15.30. Można dzwonić (tel. 665 646 664) i pisać fundacjakrajobrazy@gmail.com. Swój pomysł można też skonsultować z ekspertami Biura Miejskiego Architekta Zieleni (tel. 81 466 26 80).
* Wnioski do Zielonego Budżetu od organizacji i osób prywatnych przyjmowane są do niedzieli do godz. 20. Tylko w wersji elektronicznej. Specjalny formularz jest na stronie zielonybudzet.lublin.eu. Ilość zgłoszonych pomysłów dowolna.
ONI OCENIĄ PROJEKTY
W tym roku w komisji zasiadają: Kamila Boguszewska, Ewa Trzaskowska, Margot Dudkiewicz, Bartłomiej Kwiatkowski, Marcin Skrzypek, Szymon Pietrasiewicz i Jan Kamiński.
>>>
Zestawienie projektów zgłoszonych do Zielonego Budżetu Obywatelskiego w ubiegłym roku: