Wielki zastrzyk finansowy dla lubelskiej nauki. Politechnika Lubelska dostała 27 mln zł.
Budynek, w którym znajdą się superlaboratoria, już powstaje. Znajduje się na tyłach Wydziału Mechanicznego i ma być gotowy w przyszłym roku. – Pierwszy nasz wniosek dotyczył dotacji na budynek, czyli Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. W drugim staraliśmy się o dofinansowanie wyposażenia – dodaje rzecznik. Wniosek naszej uczelni zajął drugie miejsce wśród 41 zgłoszonych.
W Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej (tak ma się nazywać nowy ośrodek) znajdzie się w sumie 14 tematycznych pracowni laboratoryjnych. Będą w nich prowadzone badania z wielu różnych dziedzin, od brzmiących w miarę znajomo, jak technologia laserowa czy energetyka odnawialna, po znacznie bardziej skomplikowane.
Ośrodek posłuży nie tylko studentom, ale także specjalistycznym badaniom, także tym prowadzonym we współpracy z przedsiębiorcami. Właśnie tu będą mogły zwracać się firmy zainteresowane np. badaniem pewnych procesów lub właściwości określonych materiałów.
– Będzie to się odbywać w formie wspólnej pracy badawczej, a wyniki tych badań będą ogólnodostępne – zapowiada dr Radosław Dolecki, kierownik Biura Rozwoju i Kooperacji Politechniki Lubelskiej.
Teraz, gdy uczelnia wie już, z jakim rozmachem może działać, będzie zabierać się za ogłaszanie przetargów na zakup i montaż aparatury. Wcześniej jednak musi zakończyć się budowa nowego gmachu. Całe wyposażenie ma być gotowe i uruchomione w ciągu półtora roku, do końca marca 2014 r. Poszczególne laboratoria mogą być jednak uruchamiane wcześniej.