Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2017 r.
6:51

Mniej biologii, więcej historii. Nauczyciele podzieleni planami rządu

Fot. Maciej Kaczanowski / Archiwum
Fot. Maciej Kaczanowski / Archiwum

Wiadomo już, że w podstawówkach będzie więcej historii. Niedosyt mają za to nauczyciele przedmiotów przyrodniczych. Ruszyły właśnie konsultacje społeczne w sprawie ramowych planów nauczania dla szkół. Ale żaden z nauczycieli, z którymi rozmawialiśmy, nie zamierza wziąć w nich udziału. – To nic nie da. Rząd nas nie słucha – stwierdza jeden z nich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ramowe programy nauczania określają, ile godzin w danej klasie uczniowie poświęcą na naukę konkretnego przedmiotu. Co się zmieni po reformie oświaty? IV klasy szkół podstawowych będą uczyły się historii, tak jak dziś, przez jedną godzinę tygodniowo. Od V do VIII klasy będą to dwie godziny.

– To niewątpliwie zmiana na lepsze – uważa historyk jednej z lubelskich podstawówek. Swojej opinii o programie do MEN nie wyśle. – Po co? Rząd idzie w dobrym kierunku i widzę, że jest w tym postanowieniu nieugięty. Bardzo mi się to podoba. Wcześniej historia była sprowadzana do roli przedmiotu artystycznego, co sprawiło, że dzieci mają tylko szczątkową wiedzę historyczną. Przez 45 minut w tygodniu naprawdę nie można się zbyt wiele nauczyć. Nie można rozbudzić zainteresowania. A historia jest nam przecież bardzo potrzebna w kształtowaniu świadomości obywatelskiej.

Wiele zastrzeżeń do reformy mają natomiast nauczyciele nauk przyrodniczych. Od V klasy podstawówki zamiast przyrody uczniowie będą się uczyć geografii (jedna godzina lekcyjna w klasach V-VI oraz VIII i dwie w klasie VII) oraz biologii (jedna godzina w klasach V-VII i dwie w VIII klasie). W planie lekcji klas VII i VIII pojawi się też chemia i fizyka (dwie godziny tygodniowo).

– Nie rozumiem dlaczego nie wykorzystano tej okazji do prawdziwego zreformowania szkoły – komentuje biolog, uczący od ponad 12 lat w znanym liceum ogólnokształcącym na Lubelszczyźnie. – Warto byłoby zastanowić się nad innym niż dotychczas rozłożeniem nacisku na to, czego uczniowie się aktualnie uczą. Gdyby to ode mnie zależało zwiększyłbym ilość nauk przyrodniczych w szkołach podstawowych żeby móc tym samym wspierać zainteresowania dzieci oraz w liceach, żeby dać uczniom możliwość lepszego przygotowania do szkół medycznych.

Nasz rozmówca także w konsultacjach społecznych udziału brać nie zamierza. Dlaczego?
– Bo to nic nie da. Skoro rząd nie słucha głosu dużych organizacji i stowarzyszeń, to tym bardziej mój głos trafi w próżnię. Zresztą czasy są takie, że nie ma co się wychylać – uważa.

– Jeśli mówimy, że nasza gospodarka ma być innowacyjna to nie możemy zapominać o informatyce. Liczba godzin na ten przedmiot nie została zwiększona, a szkoda – komentuje za to nauczyciel tego przedmiotu. – Wiadomo, że każdy pedagog będzie ciągnął ramówkę w swoją stronę, a rządzący muszą to wypośrodkować. Żałuję jednak, że tego jednak nie zrobiono.

W VIII klasie szkoły podstawowej obowiązkowa będzie także nauka wiedzy o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Nie będzie za to muzyki i plastyki. Wcześniej, bo już w VI klasie zakończą się zajęcia z techniki. W VII klasie rozpocznie się natomiast nauka drugiego języka obcego.
Konsultacje społeczne ramowych programów nauczania dla szkół publicznych w Ministerstwie Edukacji Narodowej potrwają do 21 lutego.

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

Bartosz Zmarzlik z Koroną Bolesława Chrobrego

W niedzielę odbył się kolejny żużlowy spektakl. Na torze w Gnieźnie odbył się turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, a zwycięzcą okazał się Bartosz Zmarzlik

Jarosław Milcz na jesieni w meczu z Huraganem zdobył dwa gole, a w niedzielę zaaplikował rywalom trzy

Huragan przegrywał z Lublinianką 0:3, ale dostał pomoc z góry i wywalczył punkt

Od 3:0 do 3:3. Lublinianka miała już solidną zaliczkę w Międzyrzecu Podlaskim, ale dopisała do swojego konta tylko punkt. A to oznacza, że strata do lidera z Kraśnika wzrosła do sześciu „oczek”.

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Ciało mężczyzny wyłowiono z rzeki Bug. Czy to cudzoziemiec z Afryki?

Patrol Straży Granicznej natrafił na zwłoki w rzece Bug. Najprawdopodobniej to jeden z migrantów utonął kilka tygodni temu przy próbie nielegalnego przedostania się przez granicę z Białorusi do Polski.

 Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki
galeria

Nagrodzili najpiękniejsze palmy i pisanki

W niedzielę 6 kwietnia w foyer Sali Operowej CSK odbył się finał VI Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Ideą tego wydarzenia było popularyzowanie zanikającego zwyczaju własnoręcznego tworzenia palm i pisanek wielkanocnych.

Bogdanka LUK Lublin zagra w półfinale play-off PlusLigi

Historyczny sukces: Bogdanka LUK Lublin zagra o medale PlusLigi

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym wywalczyła historyczny awans do półfinału wygrywając rywalizację 2-1. MVP wybrany został rozgrywający i kapitan gospodarzy Marcin Komenda

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

Dominik Kubera wygrywa Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie

W niedzielę w Lesznie odbył się Memoriał Alfreda Smoczyka, w którym najlepszy okazał się Dominik Kubera dokładając kolejny sukces do sobotniego zwycięstwa w mistrzostwach Polski Par Klubowych

Mandat na 2000 zł każdego "boli"

52 wiosny na karku i zero rozsądku

Mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 14 punktów to finał kontroli drogowej 52-latka z Siedlec. Kierowca mitsubishi pędził krajową dwójką 154 km/h przekraczając dozwoloną prędkość o 64 km/h. Mężczyzna tłumaczył się pośpiechem.

Zatrzymany Gruzin w drodze do aresztu

Lubelscy „łowcy głów” namierzyli go w Zakopanem

Lubelscy „łowcy głów” i poszukiwacze z IV komisariatu w Lublinie zatrzymali 55-letniego obywatela Gruzji, który poszukiwany był m.in. listem gończym. Mężczyzna łącznie do odbycia ma karę prawie roku pozbawienia wolności. Poszukiwany był za jazdę w stanie nietrzeźwości i przywłaszczenie samochodu marki volkswagen transporter. Wpadł w Zakopanem.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się wdychania solanki

Mieszkańcy nie mogą doczekać się otwarcia sezonu w tężni solankowej. Instalacja stanęła w maju ubiegłego roku nad Krzną, ale póki co jest obklejona taśmą.

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach
galeria

Mecz Śląsk – Motor. Poczuj gorącą atmosferę na trybunach

Wprawdzie emocje po wczorajszym meczu we Wrocławiu już opadły, ale wciąż kibice czują gorącą atmosferę z trybun. Zobaczmy, jak obie drużyny były dopingowane.

Efekt sobotniego sprzątania
Józefów nad Wisłą

To jest ekologia! Mimo chłodu posprzątali brzegi Wyżnicy

Mimo przenikliwego chłodu nikt nie spóźnił się wczoraj na zbiórkę nad rzeczka Wyżnicą przepływającą przez gminę Józefów nad Wisłą. W sobotni poranek dzieci, młodzież i dorośli w ramach „Operacji Czysta Rzeka” posprzątali brzegi tej rzeczki.

Tak się bawi Lublin w Helium Club
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Helium Club

Jeśli nie było Was na imprezie "Back to the Past" w klubie Heliume, to… cóż, żałujcie, że przegapiliście prawdziwe szaleństwo. Na szczęście mamy dla Was fotogalerię, która udowodni, że taniec, błysk fleszy i dobra zabawa to w Helium Club absolutna norma. Zobaczcie, kto rządził na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Nowa tężnia przy Szkole Podstawowej nr 11 im. H. Sienkiewicza w Puławach na osiedlu Niwa czeka na pierwsze uruchomienie. To jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego

Starsza tężnia już działa, na nową zaczekają dłużej

W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie nowa tężnia solankowa na osiedlu Niwa w Puławach. To efekt budżetu obywatelskiego, w którym inwestycję tę poparło 837 osób. Starsza tężnia, ta przy ul. Polnej wznowiła pracę 1 kwietnia.

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty