Prawie 100 tysięcy elementów, ponad 120 obrazów. Pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Lublinie chwalą się swoimi układankami.
Wystawa została zorganizowana w Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie przy ul. Kosmonautów. Ze względu jednak na sytuację epidemiczną, przynajmniej na razie, nie można odwiedzić wystawy.
Ale od początku. – Wystawa to efekt ogólnopolskiej akcji na portalu społecznościowym gdzie mieszkańcy 12 miast i miejscowości w Polsce a także jednego miasta w Niemczech zaangażowali się w przekazywanie puzzli na rzecz naszego domu i naszych mieszkańców – informuje Maciej Dąbrowski, koordynator wystawy.
Puzzle były dostarczane do DPS-u przez kilka miesięcy. Układane były podczas zajęć terapeutycznych. Kiedy uzbierało się już dużo prac, zrodził się pomysł ich zaprezentowania na wystawie.
– Oprócz naszych mieszkańców w układanie chętnie zaangażowali się mieszkańcy Lublina oraz pobliskich miejscowości, łącznie kilkadziesiąt osób – dodaje Dąbrowski.
W sumie na wystawie jest ponad 120 prac złożonych z prawie 100 tysięcy elementów. Są to najróżniejsze obrazy. Od prostych układanek z 30 elementów po mające nawet 4 tysiące. Są tam też wyjątkowe puzzle 3D.
Terapeutka w tym DPS-ie, Monika Jabłońska opowiada: – Układanie puzzli nie ma limitu wiekowego. Wychodząc z takiego założenia, wyciągnęliśmy puzzle z szafy i zaczęliśmy je układać z naszymi podopiecznymi na zajęciach – wspomina i zaznacza, że początkowo były to proste układanki, ale z biegiem czasu powstawały obrazy mające coraz więcej elementów.
Jabłońska sama jest miłośniczką puzzli i to ona umieściła w internecie ogłoszenie, że DPS potrzebuje układanek.
– Układanie puzzli niesie ze sobą wiele korzyści. Ćwiczą pamięć, spostrzegawczość, ale też uczą. Wzmacniają poczucie własnej wartości, poprawiają sprawność manualną czy uczą współpracy w zespole – mówi terapeutka.
– Wystawa będzie eksponowana do skutku, czyli do momentu otwarcia domu dla osób z zewnątrz bez względu na czas oczekiwania - zaznacza Dąbrowski.