Największe drogowe inwestycje muszą poczekać na lepsze czasy. Ratusz nie zdoła ich rozpocząć przed końcem roku.
Wiadomo już, że w tym roku na pewno nie zacznie się budowa przedłużenia ul. Krańcowej do ul. Kunickiego. - Mamy problemy z pozyskaniem gruntów pod nową drogę - wyjaśnia Marek Młynarczyk, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji w lubelskim Urzędzie Miasta. - Dopiero mając prawo do ziemi możemy uzyskać pozwolenie na budowę. I nawet, gdybyśmy w tym roku otrzymali pozwolenie i zdołali rozstrzygnąć przetarg na budowę, to nie zdążylibyśmy tych pieniędzy wydać - dodaje. I tak z listy miejskich wydatków spadnie 2,6 mln złotych.
Na razie możemy też zapomnieć o przebudowie al. Kraśnickiej od ul. Roztocze do granic miasta. Część jezdni leży już na terenie sąsiedniej gminy, z którą lubelski Ratusz od lat nie może się porozumieć. W tym roku też nie zdołał. Z listy można skreślić półtora miliona. Nie zaczną się też prace przy przedłużeniu Związkowej i poszerzeniu ul. Choiny. Nie ruszy przebudowa al. Solidarności, al. Tysiąclecia i ul. Grygowej. Z powodu zmian w przepisach nie ma też sensu trzymać "w zamrażarce” 7 mln zł na wykup ziemi pod przedłużenie ul. Poligonowej. Bo w tym roku nie będzie jeszcze można tych pieniędzy zapłacić.
Nie uda się też zacząć przebudowy skrzyżowania ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej. - Zamieszanie z murkiem, który blokował tę inwestycję trwało na tyle długo, że projekt się przeterminował - wyjaśnia Andrzej Bałaban, zastępca dyrektora Wydziału Dróg i Mostów. Z listy tegorocznych wydatków wypadły też dwa miliony złotych na przebudowę skrzyżowań ul. Zana z ul. Juranda i Wallenroda wraz z montażem sygnalizacji świetlnej.
Blisko 16 milionów złotych otrzyma oświata. Większość tej kwoty pójdzie na wymianę okien w przedszkolach i szkołach. Ratusz chce także wydać pieniądze na remonty innych ulic, które do tej pory czekały na naprawę.
- Przede wszystkim zajmiemy się drogami wylotowymi - zapowiada Bałaban. - Chodzi o nawierzchnię al. Witosa, Dożynkowej i al. Warszawskiej pomiędzy al. Sikorskiego a Solidarności. Zrobimy wszystko, żeby zdążyć z tymi remontami - obiecuje.
Z poczekalni wychodzi też kilka mniejszych ulic: Poprzeczna, Równa i chodnik przy ul. Łukowskiej. Dodatkowe 800 tys. zł trafi na budowę parkingów na miasteczku akademickim: wzdłuż ul. Radziszewskiego i Akademickiej. Przy jezdni, w miejscu notorycznie rozjeżdżanych trawników, pojawią się ażurowe płyty z betonu.
Zmiany w budżecie muszą jeszcze zaakceptować lubelscy radni. Głosowanie 6 września.