Zarząd województwa unieważnił konkursy na dyrektorów Muzeum Lubelskiego i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Umowy obecnych szefowych tych instytucji wygasają z końcem roku.
Jak informuje rzecznik prasowy marszałka Remigiusz Małecki, powodem decyzji są „rozbieżne stanowiska” władz województwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie zachowania terminów dotyczących zamiaru ogłoszenia konkursów, jak i ogłoszenia postępowań. Z tego powodu resort nie wskazał swoich przedstawicieli w komisjach konkursowych. Jak czytamy w przesłanym mediom komunikacie, w związku z tym „nie jest możliwe powołanie komisji w ustawowym składzie”.
O zamieszaniu w tej kwestii pisaliśmy pod koniec listopada. Chodzi o to, że zarząd województwa konkursy ogłosił 8 października. Tymczasem według ministerialnego rozporządzenia, takie ogłoszenia powinny ukazać się nie później, niż na trzy miesiące przed upływem okresu, na jaki zostali powołani obecni dyrektorzy. Termin mijał więc 30 września, ale rzecznik marszałka tłumaczył nam wówczas, że „w ocenie radców prawnych wszystko jest zgodnie z przepisami”.
Okazało się jednak, że zastrzeżenia do terminów miało także ministerstwo, które do 22 listopada miało wskazać po dwóch swoich przedstawicieli do komisji konkursowych. Jak informowała nas rzeczniczka resortu Anna Bocian, nie zrobiono tego właśnie ze względu na wspomniane wątpliwości. Minister miał natomiast zaprosić marszałka do przeprowadzenia konsultacji i rozmów w tej sprawie.
W unieważnionym konkursie na dyrektora Muzeum Lubelskiego wpłynęły zgłoszenia trójki kandydatów. Chęć kierowania Muzeum Zamoyskich w Kozłówce wyraziły dwie osoby. W każdym z postępowań dokumenty złożyły obecne szefowe placówek: Katarzyna Mieczkowska (Muzeum Lubelskie) i Anna Fic-Lazor (Muzeum Zamoyskich). Według nieoficjalnych informacji o oba stanowiska ubiegał się Mirosław Tarkowski, który jako p.o. dyrektor marszałkowskiego Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego uczestniczył w przygotowaniu obu konkursów. Tuż po ukazaniu się w mediach informacji o niedotrzymaniu terminów konkursów pożegnał się ze stanowiskiem. Obecnie pełni obowiązki kierownika jednego z oddziałów w departamencie. Powodów tej decyzji urząd nie komentował. W przypadku Muzeum Lubelskiego trzecim kandydatem był Wojciech Górski, historyk i przedsiębiorca, który w niedawnych wyborach parlamentarnych bezskutecznie kandydował do Senatu.
Kto pokieruje więc obiema instytucjami od nowego roku? – Prawdopodobnie zostaną wyznaczeni pełniący obowiązki dyrektorzy. Decyzję w tej sprawie podejmie zarząd – mówi Remigiusz Małecki.
Na pytanie, czy obecne dyrektorki mają szanse na pozostanie na stanowiskach nie uzyskaliśmy odpowiedzi.