Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.
Zespół powstał z inicjatywy Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertera Utrata w 1992 roku, w Krakowie. Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy Marcina Świetlickiego. Zadebiutowali podczas ostatniej edycji pisma mówionego „Na Głos” w roku 1992 r. Dla jednych ten występ nosił znamiona skandalu i prowokacji, dla innych (Czesław Miłosz) nie był niczym nowym. Dyskografia zespołu to sześć płyt długogrających: „Ogród koncentracyjny” (1995), „Cacy cacy Fleischmaschine” (1996), „Perły przed wieprze” (1999), „Złe misie” (2001), „Las putas melancolicas” (2005), „Sromota” (2013) oraz „Wake up before you f..k me".
Debiutancki album przez wielu słuchaczy otoczony jest swoistym kultem. Zawiera on wiele piosenek, które stały się już evergreenami (np. „Olifant”, „Nieprzysiadalność”, „Pogo”, „Opluty”, „Przed Wyborami”, „Świerszcze”). Dopiero następny album „Cacy cacy Fleischmaschine”, mroczniejszy i dojrzalszy brzmieniowo („Korespondencja Pośmiertna”, „Grzyb Robak”) zapewnił Świetlikom pełne uznanie na polskiej scenie muzycznej, a sam album uzyskał dwie nominacje do nagrody Fryderyków.
Zespół uwielbia prowokować. Taką artystyczną prowokacją była obecność wielkiej gwiazdy ekranu – w tamtym czasie – Bogusława Lindy, jako pełnoprawnego wokalisty na płycie „Las putas melancolicas”. Bogusław Linda wbrew przewidywaniom okazał się idealnym wokalnym partnerem Marcina Świetlickiego. Pochodząca z albumu „Filandia”, sentymentalna pieśń, to jeden z najbardziej popularnych utworów Świetlików.
Po „Las putas...” zespół popadł w stan trwającej 8 lat artystycznej hibernacji. W 2013 roku wydali płytę Sromota. Trzypłytowy, pięknie nagrany i wydany album, który (zdaniem niektórych) uważany jest za opus magnum zespołu. Piosenka „O”. z tego albumu dotarła do 4 miejsca listy przebojów Trójki. W 2020 ukazała się nagrodzona Fryderykiem płyta "Wake me up before you fuck me". Nie jest to ostatnie słowo zespołu Świetliki, który pracuje nad nową płytą. W tym roku ukazał się minialbum – wyłącznie na winylu – „Demens avis in excelsis”, który potwierdza wysoką formę Świetlickiego i kolegów.
Niedzielny koncert poprzedzi występ lubelskiej grupy Czuła Obserwacja. Istnieją od 2017 roku. Początkowo grali muzykę na żywo do filmów niemego kina. Duet składa się z Agu Gurczyńskiej, działającej na polu eksperymentów wokalnych od lat, oraz Łukasza Downara, basisty m.in. TATVAMASI. Ich muzykę określono jako "jazz-post rock noise".
Początek koncertu o godzinie 19:00. Bilety do nabycia na platformie biletowej ebilet.