Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 października 2021 r.
7:53

Lublin. Na tropie zbrodni sprzed lat

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 28 A A
Z raportu Ostrzyńskiego wynika to, gdzie należy szukać szczątków ofiar zbrodni – twierdzi Magdalena Nosek
Z raportu Ostrzyńskiego wynika to, gdzie należy szukać szczątków ofiar zbrodni – twierdzi Magdalena Nosek (fot. Dominik Smaga)

W listopadzie ruszą nowe poszukiwania ofiar masowych zbrodni na górkach czechowskich w Lublinie. Wczoraj poznaliśmy tzw. raport Ostrzyńskiego, który – jak przyznaje Instytut Pamięci Narodowej – dostarcza wiele wiedzy o dramacie sprzed lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Więźniowie byli powiązani za ręce, po kilku. Samochody podjeżdżały ile się tylko dało najbliżej uprzednio wykopanego przez Żydów dołu – tak o egzekucjach prowadzonych przez niemieckich okupantów na górkach czechowskich pisał w swym raporcie płk. Rudolf Ostrzyński. Dokument sporządził kilkadziesiąt lat temu.

– Opracowanie swoje opieram na przeprowadzonych 230 wywiadach, rozmowach z mieszkańcami Czechowa – wyjaśniał już na samym wstępie. Wywiady prowadził z osobami, które w latach 1939-44 mieszkały w tej okolicy.

Festyny w miejscu mogił?

Kopie części tego raportu zostały wczoraj przekazane dziennikarzom przez aktywistów, którzy od lat walczą o to, by na górkach nie mogły powstać bloki mieszkalne. W swojej walce najpierw sięgali po argumenty przyrodnicze, bo górki są siedliskiem cennych gatunków. Ostatnio mówią głównie o tym, że w ziemi wciąż mogą leżeć szczątki ofiar zbrodni.

– Przez muzeum nowojorskie ustaliliśmy, że kopia tego raportu jest w muzeum na Majdanku – mówi Magdalena Nosek z kolektywu Górki Czechowskie Wietrznie Zielone. Podkreśla, że w dokumencie znajdują się mapy ze wskazanymi miejscami egzekucji i masowych mogił. – Cztery z jedenastu grobów są tu oznaczone.

– W tym roku planujemy przeprowadzenie odwiertów sondażowych w odnodze wąwozu biegnącego w osi wschód-zachód, w kierunku ul. Arnsztajnowej – zapowiada Artur Piekarz, kierownik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Dodaje, że kompletowane są niezbędne zgody. – Prace zostałyby przeprowadzone w drugiej połowie listopada.

Aktywiści przyznają, że koło ul. Arnsztajnowej mogą leżeć ludzkie szczątki. – Tam są dwa lub trzy duże groby – twierdzi Nosek, ale jej zdaniem poszukiwania należy prowadzić najpierw koło zbudowanej niedawno alejki spacerowej. – To bardziej krytyczne miejsce, tu dzieje się coś złego – mówi działaczka, której nie podoba się, że powstał tu plac zabaw i że odbywają się tu festyny. – To niestosowne, by robić zabawy w miejscu mogił – twierdzi Nosek, powołując się na raport Ostrzyńskiego.

„Bardzo cenne źródło”

Raport jest znany Instytutowi Pamięci Narodowej. – Udało się nam do niego dotrzeć w ostatnich tygodniach. Jest to bardzo cenne źródło – przyznaje Piekarz. Potwierdza, że materiał powstał podczas wizji lokalnych prowadzonych w latach 70. i 80. oraz rozmów ze świadkami. – Płk. Ostrzyński wskazał trzy miejsca w wąwozie, w których dokonywano egzekucji i, co należy podkreślić, przeprowadzono ekshumacje tuż po wojnie, a także kolejne miejsce na terenie Zieleni Miejskiej, gdzie też odkryto masową mogiłę i wydobyto z niej ciała ofiar. Pozwala nam to na weryfikację naszych dotychczasowych ustaleń.

IPN zapewnia, że „cały czas poddaje analizie” raport. – Wiadomo, że na przełomie 1947 i 1948 r. przeprowadzono ekshumacje z siedmiu masowych mogił, jednak protokoły nie precyzują ich lokalizacji. Raport płk. Ostrzyńskiego wskazuje tylko cztery takie miejsca, niemniej jednak wiele wyjaśnia w kwestii powojennych ekshumacji i podnoszonych głosów o istnieniu w wybranych lokalizacjach masowych grobów – wyjaśnia Piekarz. W ziemi mogą leżeć nie tylko szczątki ofiar zbrodni hitlerowskich, ale również komunistycznych.

To, czy na górkach czechowskich będą mogły powstać bloki mieszkalne, jest przedmiotem sądowego sporu. Dotyczy on legalności uchwały Rady Miasta, która w 2019 r. wyznaczyła na górkach kilka stref pod zabudowę wielorodzinną. Uchwałę zaskarżył do sądu ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek. Ostatecznego rozstrzygnięcia wciąż brak.

Raport płk. Rudolfa Ostrzyńskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty