19 uczniów Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie już rozpoczęło egzaminy matury międzynarodowej.
W czwartek jeden procent abiturientów rozpocznie egzaminy maturalne, czyli maturę „nową”, pozostali – starą, określaną jako egzaminy dojrzałości.
– Zawsze można ściągnąć – mówi dobra uczennica renomowanego liceum. – Mam już sporo ściągawek i na pewno uda mi się je wykorzystać. Zresztą zrobię nowe, gdy tylko pojawią się przecieki. A zawsze są.
– Jestem bardzo rozgoryczona faktem, że każdego roku maturzyści zamiast się uczyć, nie ustają w poszukiwaniu przecieków – mówi Danuta Kurczab, polonistka PLO im. Królowej Jadwigi w Lublinie. – Kiedyś jeden z kilkunastu tematów, które wysłałam jako propozycje na egzamin z języka polskiego został wybrany i pojawił się na maturze. Wcześniej opracowywałam również tematy z moimi uczniami, a oni wymieniali się z kolegami. No i oczywiście pojawiła się pogłoska o „przecieku”.
Na przecieki nie liczy 1 proc. abiturientów, którzy wybrali maturę w nowej formule. Dla nich tematy zostaną przesłane indywidualnie do szkół pocztą kurierską prosto z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Jednak w szkołach, w których organizowane są równolegle egzaminy w starej i nowej formule dyrektorzy mają sporo problemów.
– To przede wszystkim problem organizacyjny – mówi Adam Fijewski, dyrektor PLO im. I. J. Paderewskiego w Lublinie. – Do egzaminu maturalnego przystępuje 1 osoba, do egzaminu dojrzałości przystępują 72 osoby, do międzynarodowej matury 19 osób, w tym do egzaminu dojrzałości i międzynarodowej matury 13 osób. A w naszej szkole uczą się przecież jeszcze licealiści z młodszych klas i gimnazjaliści.
Maturzyści
• 27 798 z nich zdaje egzamin dojrzałości w szkołach dla młodzieży
• 235 osób wybrało egzamin maturalny, czyli nową maturę, w tym 23 wybrało ją w PLO im. Królowej Jadwigi w Lublinie, a 36 wybrało ją w I LO im. Staszica.