Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2003 r.
23:43
Edytuj ten wpis

Na wsi słabsze TAK dla unii

Noc z soboty na niedzielę minęła spokojnie. Ale w nocy z piątku na sobotę przeciwnicy unii nie próżn
Noc z soboty na niedzielę minęła spokojnie. Ale w nocy z piątku na sobotę przeciwnicy unii nie próżn

W sobotę mieszkańcy regionu zostali w domach. W niedzielę z frekwencją było lepiej, ale wstępne wyniki dowodzą, że na Lubelszczyźnie - szczególnie na wsi i w małych miejscowościach - jest więcej eurosceptyków niż w innych częściach kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W miastach regionu przewaga zwolenników unii była miażdżąca. W Lublinie "za” było ponad 70 proc. głosujących, w Białej Podlaskiej 70 proc., w Zamościu ponad 76 proc. Inaczej w gminach. W Wysokiem pod Lublinem wygrali przeciwnicy unii - 64,3 proc. W Rokitnie na Podlasiu górą byli co prawda zwolennicy, ale niechętnych unii było prawie 47 proc.
Zaczęło się fatalnie. Po pierwszym dniu frekwencja w naszym regionie była jedną z najniższych w kraju - 11,95 proc. przy 17,61 w kraju. Mniejszą miało tylko województwo podkarpackie. Lepiej było w Lublinie - 23,8 proc., Puławach - 20 proc. i Chełmie - 18,2 proc. Odstawały Zamość i Biała Podlaska po 15 proc. - to najmniej w kraju z miast prezydenckich. Ale były też miejscowości z trzyprocentową frekwencją - Gnojno w gminie Konstantynów i Krzewica pod Międzyrzecem Podlaskim. Wczoraj po godz. 20 wszyscy zwolennicy wejścia do unii odetchnęli z ulgą - jest frekwencja.

Głosowali po mszy

Po sobocie na Zamojszczyźnie w gminach wiejskich frekwencja z reguły nie przekraczała 10 proc. Niewiele lepiej było w miastach. Taki wynik zmobilizował mieszkańców miasta w niedzielę. - Wielu mówiło, że to trochę wstyd, iż Zamość tak słabo wypadł na tle Polski i trzeba trochę podwyższyć średnią - mówi Wiesława Dubienka, przewodnicząca Komisji nr 1 w Zamościu. - Poza tym widać było, że ludzie są przyzwyczajeni do głosowania w niedzielę. Najwięcej osób przychodziło zaraz po mszy. Jeszcze tuż przed godz. 20 sporo mieszkańców miasta spieszyło do lokali, żeby zdążyć do środka przed ich zamknięciem.
W sobotę w Chełmie w obwodzie nr 11, zlokalizowanym w Chełmskim Domu Kultury, swoje głosy oddało zaledwie 417 spośród 2242 osób wpisanych na listę. - Mam już swoje lata i zdążyłem się przyzwyczaić, że do urny chodzi się w niedzielę, prosto z kościoła - mówi Wojciech Hetman, chełmski cukiernik i producent zdrowej żywności. - Głosowałem oczywiście za naszą akcesją do unii. Udało mi się przekonać do unii wielu moich przyjaciół, współpracowników i klientów.

W mateczniku Nikolskiego

W okręgu bialskim, obejmującym 5 powiatów północnych i wschodnich woj. lubelskiego ogłoszenie, że sobotnia frekwencja wyniosła tylko 9,08 proc. było dla euroentuzjastów wstrząsem. Wojewódzcy działacze lewicowi próbowali "dyscyplinować” władze lokalne SLD, aby w mateczniku ministra Lecha Nikolskiego poprawić rezultaty. Najgorzej było w gminie Sosnówka, gdzie wynik w sobotę wynosił 3,81 proc. W trzech lokalach komisje wydały tam przez cały dzień zaledwie 91 kart. W wielu podlaskich gminach w niedzielę nastąpiła jednak mobilizacja.
- O godz. 17 w gminie Międzyrzec frekwencja przekroczyła już nawet 41 proc. Po święceniu pól w Zielone Świątki, rolnicy ruszyli do urn. Samochód strażacki dowoził ludzi z Pościsz Starych do Tuliłowa - mówi Marek Maleszyk, przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego.
W niedzielę w Białej Podlaskiej Edyta Wojewoda i Michał Siłuszyk udali się do głosowania prosto z kościoła, gdzie wzięli ślub. Panna młoda głosowała w sukni ślubnej.

Bez większych zakłóceń

- Głosowanie przebiegało sprawnie i spokojnie - oceniał po pierwszym dniu Marek Sagan, wojewódzki komisarz wyborczy w Lublinie. Wojewódzkie delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej i Zamościu nie miały sygnałów o poważniejszych zakłóceniach referendum.
Jeden z pierwszych problemów, z którymi miało do czynienia biuro wyborcze, dotyczył biało-czerwonych krawatów, w których przyszli do lokali członkowie niektórych komisji, należący do Samoobrony. Komisarz wyborczy uznał, że krawat to nie element kampanii referendalnej. Członkowie Samoobrony mogli zostać w krawatach.
Do sporego zamieszania doszło w szpitalu kolejowym w Lublinie. Blisko 40 pacjentów nie znalazło się na listach, choć niektórzy leżeli już tutaj od kilku dni. Trzeba było wykreślać ich w macierzystych komisjach i wciągać na listy w szpitalu. Ostatecznie mogli zagłosować w niedzielę.
Do komisji w Lublinie zgłosiła się zaś kobieta, której nie było na liście. Okazało się, że została wykreślona, bo uznano ja za zmarłą. Pomyłka szybko się wyjaśniła. Kobieta była wykreślona zamiast zmarłej córki. Niestety, niektórzy wyborcy nie byli w stanie zagłosować. - W sobotę przyszła do nas rodzina z niepełnosprawnym na wózku. Ze względu na wąską klatkę schodową nie mógł się dostać na górę i w końcu zrezygnował - powiedział nam jeden z członków Komisji nr 22 w Zamościu.
W Chełmie podczas sobotniego głosowania w obwodzie nr 28 mąż oddał głos za żonę. Mężczyzna przedstawił członkom komisji upoważnienie poświadczone notarialnie do reprezentowania interesów małżonki we wszelkich czynnościach. Na tej podstawie wydano mu kartę.

Kamieniem w lokal wyborczy

W niedzielę rano okazało się, że wszystkie urny są na miejscu i nikt nie usiłował się do nich dobrać. Jedynie w Czerniejowie pijany mężczyzna wybił szybę w lokalu wyborczym i został zatrzymany przez policjanta, który miał ochraniać urnę. - Przypisanie konkretnym policjantom ochrony lokali wyborczych zdało egzamin - mówi Henryk Rudnik, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Lublinie. - Doszło tylko do kilku incydentów.
W sobotę około godz. 0.20 w Dziłowicach (gm. Godziszów) przed schodami prowadzącymi do lokalu wyborczego umieszczony został napis o wulgarnej treści. Policjanci znaleźli sprawców. Tego samego dnia w Kraśniku przy ul. Niepodległości sprzed lokalu komisji wyborczej zginęły dwie flagi państwowe.
W nocy z piątku na sobotę, strażnicy miejscy w Świdniku zatrzymali 20-letniego mężczyznę, który umieszczał za wycieraczkami samochodów ulotki nakłaniające do głosowania za unią.
W Zahajkach (gm. Wyryki) jakiś przeciwnik unii wypisał na asfalcie hasła antyunijne. Przedstawiciele samorządu natychmiast usunęli napis.

Drugie referendum

Mieszkańcy gminy Chodel na Lubelszczyźnie obok referendum akcesyjnego głosowali w niedzielę także w referendum gminnym w sprawie opodatkowania się za wywóz i neutralizację śmieci. Władze gminy zaproponowały wprowadzenie opłaty - 1,20 zł od osoby miesięcznie. Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych. Aby władze mogły wprowadzić opłatę, musi się na nią zgodzić 2/3 głosujących. Komisje ds. gminnego referendum funkcjonowały w tych samych budynkach co komisje ds. referendum ogólnokrajowego.

Opinie lokalnych polityków

Andrzej Kurowski - wojewoda lubelski
To ziszczenie moich marzeń. Jestem przekonany, że to była bardzo mądra decyzja. Wniesiemy wiele do unii dzięki naszej pomysłowości, energii, optymizmowi i umiejętności radzenia sobie we wszystkich okolicznościach. Podczas wizyty premiera na Lubelszczyźnie norwescy dziennikarze pytali mnie o nasze miejsce w UE. Odpowiedziałem, że będziemy najlepszym uczniem w klasie. Po wczorajszym dniu nie byłem dobrej myśli. Ale dzisiaj dla mnie to ogromna radość.

Henryk Makarewicz - marszałek województwa lubelskiego
Spodziewałem się takiego wyniku. To jeden z najważniejszych momentów w historii Polski. Stajemy się dla Europy partnerem i konkurentem, a nie petentem. W Polsce skończył się czas dyskusji, zaczyna się czas wytężonej pracy. Wejście do Unii Europejskiej oznacza otwarcie wielu programów pomocowych. To także ogromna szansa stymulacji gospodarczej Lubelszczyzny. •

Zdzisław Podkański - poseł PSL
Jeśli dodać tych co nie poszli do urn i tych co głosowali przeciw, to większość nie poparła integracji z Unią Europejską. Tak więc euroentuzjaści ponieśli porażkę, mimo że już fetują sukces. Teraz czeka ich rozliczenie z przedreferendalnych obietnic, takich jak rozwój gospodarczy, danie ludziom pracy, zapewnienie godnych warunków życia. Głodnych nie nakarmi się obietnicami i totalną propagandą. Ja głosowałem na nie.

Izabella Sierakowska - posłanka SLD
Pierwsze odczucie to ogromna ulga. Choć nie bałam się o wynik referendum, bałam się o frekwencję. Ale stało się. To nie politycy, ale Polacy zadecydowali o swojej przyszłości. Polska w Unii Europejskiej to Polska dobrze zorganizowana, lepiej rządzona, sprawniejsza gospodarczo. I choć czekają nas trudne chwile - to mamy w perspektywie zasobniejszy los i zasobniejszy kraj. •

Andrzej Mańka - poseł LPR
To sukces mediów publicznych, które są potężnym narzędziem. Tu była ogromna dysproporcja na korzyść euroentuzjastów. Frekwencja podczas referendum była wysoka. I dobrze, bo do głosowania nawoływał nawet Kościół. Teraz euroentuzjaści prawdopodobnie doprowadzą do wcześniejszych wyborów. Być może nawet na jesieni. Będą się spieszyć, by zdążyć przed skutkami wstąpienia unii. Czekają nas trudne lata.

Pytali Lidia Dzierba
Waldemar Sulisz

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty