Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 grudnia 2014 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Najważniejsze inwestycje dla regionu. PiS: Jak powstawały te listy?

Potrzebna była aż nadzwyczajna sesja sejmiku województwa zwołana na sobotę, żeby radni mogli podyskutować o najważniejszych dla regionu inwestycjach. Niektórzy uznali taki termin za dręczenie, inni żartowali, że dzięki temu nie muszą pomagać w pracach domowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O sesję nadzwyczajną wnioskowali radni PiS. Chcieli wyjaśnień w sprawie dwóch dokumentów. Pierwszy to Kontrakt Terytorialny Województwa Lubelskiego, który został podpisany w ub. tygodniu między zarządem województwem, a polskim rządem. Zawiera listę 45 kluczowych przedsięwzięć, które do 2023 roku powstaną w naszym regionie. Wszystkie są warte 26,3 mld zł.

Drugim dokumentem była lista "Przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu dla celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020”. Na niej znalazło się z kolei 49 inwestycji, które zdaniem zarządu województwa będą znacząco oddziaływać na jego rozwój regionu. Znalezienie się na tej liście nie oznacza, że inwestycja na 100 proc. zdobędzie pieniądze, ale z pewnością będzie jej o te środki łatwiej. Podobnie projekty, które nie weszły na listę również nadal mają szanse na pieniądze unijne.

Kwestia przygotowywania obu list najbardziej rozpaliła radnych. Swoje pytania o konkretne przykłady inwestycji, które się na nich nie znalazły z Chełma, Zamościa czy Lubartowa mnożyli przedstawiciele PiS. Kilka razy podnieśli sprawę projektu rewitalizacji systemu wodnego kanału Wieprz-Krzna, wartego w aż 1,7 mld zł.

- Może warto nie meliorować pewnych przestrzeni, bo jeśli ludzie stąd wyjadą to przyroda sama da sobie radę - mówił Grzegorz Muszyński (PiS), pytając w ten sposób czy nie warto tak dużych pieniędzy przeznaczyć na inny cel.
Dorota Skwarek, zast. dyr. Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim, przekonywała zaś, że inwestycja nie polega jedynie na melioracji terenu, ale ma również służyć zapobieganiu suszy, tworzeniu zbiorników retencyjnych i umożliwienie gospodarki rolnej na tych terenach.

Radni krytykowali również sam sposób powstawania listy.

- Od początku zwracaliśmy uwagę na brak transparentności i jawności w tej sprawie - powiedział Marek Wojciechowski (PiS).

- Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kto wybierał projekty - wtórował mu Artur Soboń (PiS).

- Lista wyłoniona była w sposób transparentny, tylko państwo spaliście kiedy ogłaszaliśmy nabory - odpowiedział im marszałek Sławomir Sosnowski (PSL).

Kto kogo dręczył

Sesja została zwołana na sobotę, gdyż jak tłumaczył przewodniczący sejmiku Przemysław Litwiniuk (PSL), był to pierwszy wolny termin. Z tego powodu radni PiS nie mogli wziąć udział w sobotnim marszu w Warszawie, na który wszystkich samorządowców wzywał sam Jarosław Kaczyński. Jednak nie tylko radnym PiS termin do końca odpowiadał.

Zdaniem Stanisława Misztala (PSL) opozycja czyli PiS domagając się sesji nadzwyczajnej "dręczy” innych radnych, którzy muszą przyjeżdżać do Lublina w dniu wolnym od pracy.

- Ja z przyjemnością spędzę każdą sobotę na pracy dla województwa - odpowiedziała mu radna Agata Borowiec (PiS).

- Dla mężczyzn to wyjątkowa okazja na uniknięcie prac domowych - dodał Przemysław Litwiniuk.

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty