Uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 19 im. Józefa Czechowicza, włączyli się do tegorocznej, 12 już odsłony Narodowego Czytania. Wszyscy czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
– To niezwykła lektura, ucząca wrażliwości na piękno słowa i przyrody oraz historii – mówi o „Nad Niemnem” Ewa Grodecka, nauczycielka języka polskiego, która wspólnie z pozostałymi polonistkami z „Czechowicza” Karoliną Kuziołą, Barbarą Krawczyk już po raz 12 przy Szkolnej zorganizowała Narodowe Czytanie.
W spotkaniu udział wzięła Anna Łyczewska, znana lubelska poetka. Była nauczycielka języka polskiego w SP 38 i 42 przybliżyła życie Elizy Orzeszkowej, opowiadając wiele ciekawostek. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, że pierwsze opowiadanie Orzeszkowa napisała w wieku 7 lat. Gdy miała 11 lat trafiła do wyższej pensji dla panien przy zakonie, w której naukę po latach uważała za stracony czas. Łyczewska wspomniała, że największą przyjaciółką pisarki była Maria Konopnicka, a osobą, która najbardziej nie lubiła Orzeszkowej... Henryk Sienkiewicz. Autorka „Nad Niemnem” dwukrotnie była nominowana do literackiej Nagrody Nobla, miała nawet otrzymać wyróżnienie wspólnie z autorem „Qvo vadis”, który 1905 dostąpił tego zaszczytu za całokształt twórczości.
– „O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Orzeszkowej bije serce człowieka” – Anna Łyczewska przytoczyła komentarz dotyczący nie przyznania Nagrody Nobla pisarce, wygłoszony przez szwedzkiego pisarza Alfreda Jensena.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.