Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 maja 2008 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Nauczyciele strajkują, uczniowie... wagarują (wideo)

0 1 A A

Parki, deptaki i centra handlowe. Wszędzie tam, a nie w salach lekcyjnych, można dziś spotkać uczniów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W szkołach i przedszkolach zostali tylko protestujący nauczyciele.

- Nie ma nikogo, ani jednego ucznia - mówi spacerując po pustym korytarzu Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. - U nas też nikt nie przyszedł. Mimo, że szkoła jest otwarta, a młodzież miałaby zapewnioną opiekę - dodaje Krzysztof Styczyński, przewodniczący komitetu strajkowego w lubelskim III LO. Tu do strajku nie przystąpił tylko katecheta.


Realizacja Agnieszka Antoń


Pozostali nauczyciele przyszli do szkoły, ale nie na lekcje. Wypełniali dokumenty, sprawdzali sprawdziany. - Nikt nie siedział bezczynnie - zapewnia Styczyński. Podobnie, jak w SP nr 6 w Zamościu, gdzie strajkowało 30 z 36 nauczycieli. - Szkoła jest oflagowana, ale otwarta na uczniów. Tyle, że nie przyszedł ani jeden - opowiada Artur Zawiślak, wiceprezes zamojskiego oddziału ZNP, a jednocześnie wuefista z "szóstki”.

Tak samo, jak Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy, gdzie uczy się ponad pół tysiąca osób. Od rana czekał na nich dyrektor. Sam, bo cała kadra strajkowała. Nie przyszedł ani jeden uczeń. Gmina już wcześniej odwołała kursy autobusów dowożących uczniów. W innych gminach autobusy radzyńskiego PPKS woziły powietrze. - Rano wysłaliśmy 20. Jechał w nich zazwyczaj 1 lub 2 uczniów - mówi Marek Kożuch, planista PKS.

Zamiast w szkołach, młodzież można było spotkać w parkach czy centrach handlowych. - To idealny dzień na spacer - mówi Katarzyna Zielińska z III klasy lubelskiego Gimnazjum nr 1. - Albo na zakupy - dodaje Joanna z I klasy Zespołu Szkół Chemicznych, która razem z koleżanką wybrała się do Centrum Plaza.
Kilkunastu uczniów pojawiło się w lubelskiej SP nr 6. - Na 674, którzy się u nas uczą - wylicza dyrektor Danuta Nowakowska-Bartłomiejczyk. Tu nie strajkowało 12 pracowników, m.in. Andrzej Walenciej. - Nie ma znaczenia, czy będę siedział z nauczycielami w jednym pokoju, czy zostanę z dziećmi w świetlicy - podkreśla. - Najważniejsze, że w pełni popieram strajkujących.

Dzięki temu Ania z 3C miała opiekę. - Mogłam zostać w domu i się nudzić. Wolałam przyjść do szkoły - tłumaczy dziewczynka. O rok młodsza Basia, także z SP nr 6, wybrała... babcię. Obie spotkaliśmy na spacerze w Ogrodzie Saskim. - Dla mnie to przyjemność, jak mogę spędzić czas z wnuczką - podkreśla pani Jadwiga.
Teresie Mazur z Zamościa wczorajszy strajk też nie przeszkadzał. - Jej córka, Monika uczy się w I klasie SP nr 7. - Jedna nauczycielka musi zapanować nad rozkrzyczaną gromadką, zapewnić maluchom bezpieczeństwo i opiekę m.in. na wycieczkach i basenie - wylicza pani Teresa. - Wszystko za marne grosze.

Bardziej rozgoryczeni byli rodzice przedszkolaków. - Strajk w przedszkolach to przesada - mówi pani Elżbieta, mama 4-latka z przedszkola nr 8 w Zamościu. - Przecież rodzice nie są niczemu winni.

A mimo to większość z nich nie wysłała swoich pociech do przedszkoli. - Poprosiłam o pomoc emerytowaną nauczycielkę. Jeden z rodziców, właściciel pizzerii, miał dostarczyć na obiad pizzę - wylicza Dorota Karczmarczuk, dyrektor przedszkola nr 19 w Lublinie, gdzie strajkowała cała załoga. - Tymczasem na 100 dzieci przyszła jedna dziewczynka. I to tylko dlatego, że wcześniej chorowała i jej mama nie wiedziała o strajku.

W całym regionie protestowało ponad 30 tys. pracowników z 70 proc. placówek oświatowych. W niektórych gminach (Kąkolewnica, Sosnowica, Fajsławice) do protestu przystąpili wszyscy pedagodzy. Z drugiej strony np. w Kraśniku na 20 placówek strajkowało zaledwie 3. W Zamościu - połowa. A w Lublinie na 125 placówek -109.

Nauczyciele domagają się wzrostu wynagrodzeń, zachowania uprawnień emerytalnych i Karty Nauczyciela. Rząd ma się spotkać ze związkowcami w piątek.
(AK, BN, FP, PIM)

Nie wszyscy na wagarach

Pecha mieli uczniowie Technikum Budowlano-Geodezyjnego w Lublinie, gdzie strajkowała większość pracowników. Oprócz... nauczycielki podstaw budownictwa. Pani profesor zrobiła normalne lekcje, ale uczniom I klasy - sprawdzian. Bez możliwości zaliczenia go w innym terminie.

Pozostałe informacje

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty