Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2022 r.
6:34

Niech nam zima lekką będzie. Bo będzie zimno w szkołach i ciemno w sklepach

112 11 A A
– Będziemy ograniczać ogrzewanie pomieszczeń w soboty po godz. 15 i w niedziele i święta, kiedy nie przychodzą do nas czytelnicy – mówi Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie.
– Będziemy ograniczać ogrzewanie pomieszczeń w soboty po godz. 15 i w niedziele i święta, kiedy nie przychodzą do nas czytelnicy – mówi Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie. (fot. Archiwum)

Rachunki za prąd i ogrzewanie jeszcze bardziej pogarszają sytuację finansową szpitali. A w szkołach uczniowie słyszą o powrocie zdalnego nauczania jeśli nie będzie czym ogrzać sal lekcyjnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Liczę na to, że zima będzie lekka – mówi Alicja Jarosińska, dyrektor szpitala w Hrubieszowie. – Ustawa o wynagrodzeniu minimalnym dla pracowników, a teraz jeszcze drastyczny wzrost kosztów energii i ogrzewania spowodowały ogromne problemy dla dyrektorów szpitali. Będziemy szukać możliwości oszczędzania, np. nie ogrzewając pomieszczeń, które nie są wykorzystywane. Będę też rozmawiać z pracownikami, aby ich zmobilizować do działań oszczędnościowych. Ale w przypadku szpitala nie wszędzie to jest możliwe – przyznaje.

Szpital w Chełmie jest w lepszej sytuacji, bo umowy na dostarczanie gazu i prądu ma ważne także w przyszłym roku. – Ale 300-procentowe podwyżki cen gazu mieliśmy już przy poprzednim przetargu – tłumaczy Kamila Ćwik, dyrektor szpitala w Chełmie.

Jak oszczędzać. Wyłącz światło i komputer

Oszczędności szukają nie tylko szpitale.

– Dyrekcja zobligowała pracowników, żeby mieć szczególną baczność na kwestie oszczędności energii – przyznaje Andrzej Goliszek, rzecznik Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Chodzi np. o wyłączanie świateł w pomieszczeniach czy komputerów na noc.

– Będziemy ograniczać ogrzewanie pomieszczeń w soboty po godz. 15 i w niedziele i święta, kiedy nie przychodzą do nas czytelnicy – mówi Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Łopacińskiego w Lublinie.

Na inny pomysł wpadli w Wałbrzychu, gdzie właśnie biblioteki oraz kluby seniorów mają się stać ogrzewalniami dla mieszkańców, których nie będzie stać na zakup opału. W całym mieście ma powstać 26 takich punktów. Osoby, które mają w domach zimno, będą mogły w ciągu dnia korzystać z ogrzewalni.

Uliczne lampy i grzejniki w urzędach

Możliwości cięcia kosztów szukają też samorządowcy.

– Mamy to szczęście, że wszystkie obiekty mamy ocieplone. Poza tym już dawno wymieniliśmy lampy oświetleniowe na energooszczędne – mówi Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta Końskowoli. Mimo to, nie ma wątpliwości, że oszczędzać trzeba. – Będziemy wyłączać oświetlenie tam, gdzie to możliwe – zapowiada.

Chodzi np. o parkingi przy urzędzie czy domu kultury czy neon informacyjny na ośrodku zdrowia. – W urzędzie obniżymy temperaturę o 2-3 st. C. Wydaje się, że to mało, ale może dać naprawdę istotne oszczędności.  Oczywiście w szkołach czy przedszkolach na ogrzewaniu oszczędzać nie będziemy – obiecuje.

W Urzędzie Miasta w Chełmie żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Ratusz czeka na propozycje planów oszczędnościowych od „jednostek podległych”.

– Następnie zostaną one przeanalizowane pod kątem zasadności i możliwości zastosowania – informuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Chełma.

Wzorem innych miast, Chełm rozważa też wyłączanie części ulicznego oświetlenia. Ale zastrzega, że konkretne decyzje zapadną dopiero po posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Miasto przygotowuje się też do ogłoszenia przetargu na wymianę obecnego, wiekowego oświetlenia ulicznego, na nowe, energooszczędne – dodaje Zieliński.

Zima. Lekcje zdalne?

– Nauczyciele mówią nam, że jak nie będzie czym grzać w szkole, to znowu zaczną się zdalne lekcje – mówi uczennica jednego z lubelskich liceów.

Na zdalne nauczanie w szkołach pozwalają obowiązujące przepisy. Może zostać wprowadzone z powodu „nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia, zagrażającej zdrowiu uczniów”.

– Dopóki w Polsce nie brakuje gazu, nie powinniśmy mieć z tym problemów. Ale jeśli rzeczywiście gaz nie będzie dostępny, to zdalne lekcje są jakimś rozwiązaniem – przyznaje wicewójt Majkutewicz.

Ściemnione zakupy

Cięcia widać na każdym kroku, nawet na zakupach.

– Weszłam do jednego ze sklepów sieci Pepco na Czechowie. Zapytałam, czemu jest tak ciemno. Usłyszałam, że taki dostali przykaz z centrali – relacjonuje pani Małgorzata z Lublina.

Sieć Pepco przyznaje, że zwraca uwagę na rosnące koszty energii i ogrzewania.

– Działania, jakie wprowadzamy w ramach programu, to między innymi ustawienie rekomendowanej temperatury, ograniczanie oświetlenia sklepowego, gdy w placówkach nie ma klientów oraz wyłączenie części oświetlenia (tzw. lightbox i oświetlenia punktowe) na salach sprzedaży – precyzuje Katarzyna Wilczewska z Pepco.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty