Kosmiczne place zabaw, ogromne laboratorium wiedzy - to wszystko powstanie na 18 hektarach Parku Ludowego w ramach projektu edukacyjnego - Eksploratorium
Pedagodzy mają wskazać m.in., jakie laboratoria wraz z uczniami chcieliby odwiedzać, i jakie eksperymenty powinny być tam demonstrowane. Na wypełnienie ankiet nauczyciele mają jeszcze tydzień. Ale do organizatorów dotarło już kilkadziesiąt maili z propozycjami na tworzenie Eksploratorium.
Autorem Eksploratorium jest jeden z lubelskich naukowców. Pomysł jego stworzenia zrodził się z wielkiego zainteresowania Festiwalem Nauki organizowanego przez UMCS.
Łączna powierzchnia Eksploratorium to 5000 m2. Obiekt skonstruowany będzie z pięciu modułów. Pierwszy to scena prezentacji wiedzy. Wyposażona będzie np. w aparaturę służącą do prezentacji multimedialnych czy transmisji telewizyjnych z laboratoriów badawczych.
Laboratorium wiedzy to drugi moduł - uczniowie własnymi rękami będą w nim mogli przeprowadzać eksperymenty. Trzeci moduł to stała ekspozycja wiedzy, czyli muzeum. Stanie się ono atrakcją zwłaszcza dla dzieci, które oglądając eksponaty znajdą odpowiedź na pytanie: jak to działa.
Czwarty moduł Eksploratorium to rozłożone po całym parku Edukacyjne Place Zabaw. Organizatorzy przewidują stworzenie dziesięciu tematycznych placów jak: piaskownice archeologiczne, osada słowiańska, siły natury, karuzele astronomiczne, zagroda zwierząt domowych, sławne budowle i inne.
Ekploratorium powstanie do 2011 roku. Projekt będzie finansowany z funduszu Rozwoju Polski Wschodniej.