Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 października 2021 r.
21:20

Niezwykła historia trafi na ekran. Opowieść o losach więźniarki obozu na Majdanku

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
60 2 A A
Przewodnikiem po losach Ewy Waleckiej będzie jej syn, Zbigniew Kozłowski
Przewodnikiem po losach Ewy Waleckiej będzie jej syn, Zbigniew Kozłowski (fot. UM Lublin)

W Lublinie powstają zdjęcia do filmu dokumentalnego „Pokojówka”. Będzie to opowieść o losach więźniarki obozu koncentracyjnego na Majdanku, która przez pewien czas pracowała jako pokojówka w domu komendanta, a w obozie poznała swą miłość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie minęło wiele czasu od Bożego Narodzenia 1942 r., gdy Ewa Walecka, mająca zaledwie 20 lat, została aresztowana przez Gestapo w rodzinnym Piotrkowie Trybunalskim, gdzie uczyła się na tajnych kompletach.

– Jak mnie wywoływano na przesłuchania, w duchu modliłam się, żeby mnie nie bito – mówiła później Walecka w relacji świadka historii, zachowanej przez lubelski ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”. Wraz z wieloma innymi osobami została po kilku dniach załadowana do bydlęcego wagonu i wywieziona do Lublina. – Zdawało nam się, że idziemy bardzo długo tą drogą, która dzisiaj nazywa się Droga Męczenników Majdanka. Już ludzie idą do pracy, rzucają nam swój chleb, swoje śniadanie. Nie patrzą na psy, na żołnierzy uzbrojonych, Niemców – mówiła w swej relacji.

W obozie kobieta trafiła najpierw do pracy w obozowej pralni, później skierowano ją do pracy w charakterze pokojówki w domu komendanta obozu: najpierw Hermanna Florstedta, potem Martina Weissa. To był świat odmienny od rzeczywistości więźniarskich baraków.

– Ja się ucieszyłam i z tego, że chociaż dwa razy w tygodniu nie będę w piekle, nie będę widziała mordów, nie będę widziała ludzi gonionych do komór gazowych, dzieci gonionych do komór gazowych. To było dla mnie wielkie szczęście – wspominała Walecka w opowieści spisanej przez „Bramę Grodzką-Teatr NN”.

Na stronie Państwowego Muzeum na Majdanku jest cykl „Miłość za drutami Majdanka”, pierwszy odcinek poświęcono uczuciu Ewy Waleckiej i Edwarda Laskusa. Oprócz zdjęcia bransoletki, pamiątki po tym uczucia jest też archiwalne zdjęcie samej bohaterki (fot. Ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku)

Na Majdanku młoda kobieta poznała swoją wielką miłość, współwięźnia, starszego o 10 lat Polaka, Edwarda Laskusa, który w podobnym czasie trafił na Majdanek z Warszawy, gdzie aresztowano go za działalność konspiracyjną. Miłość nie przetrwała. Jego wywieziono do obozu w Gross-Rossen, ją do KL Ravensbrück. Pamiątką po uczuciu jest wykonana dla niej przez Laskusa bransoletka przechowywana w Państwowym Muzeum na Majdanku.

Historię Ewy Waleckiej przypomni film dokumentalny „Pokojówka”, który kręcony jest na Majdanku i przy ul. Wrońskiej. Przewodnikiem po jej losach będzie jej syn, Zbigniew Kozłowski. W filmie wykorzystane będą również zarejestrowane w latach 80. wspomnienia Waleckiej, widzowie zobaczą również animacje ukazujące przeżycia bohaterki przekazane głosem aktorki.

– Film ma być ukończony w maju lub czerwcu przyszłego roku, wtedy chcemy zorganizować w Lublinie premierę – mówi Rafał Bryll, reżyser „Pokojówki”. Jak doszło do tego, że wziął na warsztat tę historię? – Dwa lata temu skontaktował się ze mną syn głównej bohaterki, który obejrzał mój inny film. Opowiedział historię, że jego mama była więźniarką i pokojówką komendanta obozu na Majdanku. Mnie od razu to tknęło, później przeczytałem wspomnienia pani Ewy. Potem pozostało już tylko zdobyć fundusze na film.

Produkcja została dofinansowana przez miasto z Lubelskiego Funduszu Filmowego kwotą 10 tys. zł. Producentem dokumentu jest Fundacja Instytut Grzegorza Królikiewicza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty