- To nie jest tak, że na deptaku i Starym Mieście nie będzie niczego. Ale na pewno będzie mniej, niż dotąd - mówi Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury, która to instytucja koordynuje wydarzenia odbywające się w ramach Nocy Kultury. - Nie ma przecież takiego przymusu, by wszystkie kulturalne aktywności miały miejsce na terenie Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta.
W tym roku wydarzenia mają być skupione wzdłuż al. Unii Lubelskiej, ul. Zamojskiej, Bernardyńskiej i Wyszyńskiego. W oficjalnym komunikacie Warsztaty Kultury mówią o "silnym nacisku na powrót do pierwotnej idei festiwalu, czyli ożywiania działaniami artystycznymi zapomnianych i nie odkrytych przestrzeni Lublina”. Ale nie tylko.
Organizatorzy otwarcie stwierdzają, że ścisłe centrum jest już dla tych imprez za ciasne, a decyzja o przeprowadzce zapadła "w trosce o bezpieczeństwo uczestników i komfort działań”. Mowa też o "wąskim gardle Bramy Krakowskiej”.
- Na deptaku i Starym Mieście i tak jest tłoczno i ludzie wchodzą sobie w paradę - wyjaśnia Rzepecki. Dodaje, że nie wszystkie wydarzenia i akcje mogą się rozgrywać tuż obok tętniących muzyką i gwarnych ogródków kawiarnianych. Ponadto zdaniem Rzepeckiego ścisłe centrum jest zbyt małe, by pomieścić i tych, którzy przyszli tu konsumować kulturę i tych, którzy po prostu wybrali się do śródmieścia. - Gdy te dwie grupy spotkają się na niewielkiej przestrzeni, zaczyna się robić bardzo tłoczno.
Tegoroczna Noc Kultury odbędzie się w nocy z 7 na 8 czerwca pod tym samym hasłem, co w ubiegłym roku: "Energie miasta”.
To, jakich wydarzeń można się spodziewać wstępnie ma być wiadomo w kwietniu. Póki co zaczął się nabór wniosków do programu. Propozycje można składać do końca marca poprzez formularz dostępny na stronie internetowej nockultury.pl. Projekty będą oceniane według pięciu kryteriów: nastawienie na interakcję z odbiorcami, innowacyjność, kontekst lubelski, wykorzystanie przestrzeni publicznej, a poza tym preferowane będą projekty odbywające się w przestrzeni wyznaczonej przez Warsztaty Kultury.
Mogą się też już zgłaszać osoby chętne do pomocy w charakterze wolontariuszy (tel. 81 533 08 18).