Wizualizacja nowej Gali robi wrażenie. Pierwszy budowlany market w Lublinie zmieni się nie do poznania. Jak? Efekty zaczniemy oglądać w połowie przyszłego roku.
Budynek nowej Gali będzie się wyróżniał. Po raz pierwszy w Lublinie zostanie zastosowane oryginalne rozwiązanie - szklana fasada na szklanych żebrach. Do tego elewacja z czerwonej cegły klinkierowej z wąskimi oknami wysokości 4,5 m. W markecie będą ruchome chodniki, pozwalające z łatwością przemieszczać się klientom. A pod budynkiem - na dwóch poziomach - powstanie podziemny parking na 350 aut.
- Układ stoisk i ekspozycji został zaplanowany w takiej kolejności, w jakiej odbywają się prace przy budowie i urządzaniu domu czy mieszkania - mówi Paweł Kępski z Gali. - A na każdym ze stoisk będzie można uzyskać fachowe porady z zakresu budownictwa, remontów, wykończenia wnętrz.
- Wzorowaliśmy się na podobnych obiektach funkcjonujących od lat w Holandii czy Szwecji - dodaje Włodzimierz Giermasiński z Gali SA.
Projekt nowej Gali powstał w lubelskim biurze architektonicznym "Bieńkowski, Lis, Mierzwa Architekci”. Budowę podzielono na 2 etapy. W pierwszym, który ruszył w kwietniu, powstanie budynek o powierzchni ponad 33 tys. mkw. (w tym 13,5 tys. mkw. powierzchni handlowo-ekspozycyjnej). Pierwsze efekty będą widoczne już w połowie przyszłego roku.
- Wtedy zamierzamy otworzyć market dla klientów - zapowiada Kępski. - Ale to nie koniec prac. Od razu ruszamy z drugim etapem.
Docelowa powierzchnia marketu ma wynosić 60 tys. mkw. Oprócz stoisk czysto budowlanych, znajdą się także te, związane z wyposażeniem wnętrza, a także z rynkiem nieruchomości.
- Chodzi nam o to, żeby do naszej galerii ściągnąć również te firmy, które dotychczas nie miały swoich stoisk w Lublinie, a klienci po ich wyroby jeździli np. do stolicy - kończy Kępski.
Zakończenie inwestycji zaplanowano na 2010 rok. Generalnym wykonawcą jest firma Budimex Dromex SA.