Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lipca 2022 r.
21:17

Nowa szkoła rodzenia w Lublinie. Otwiera ją Uniwersytet Medyczny

W szkołach rodzenia można się dowiedzieć m.in. jak prawidłowo przebrać noworodka. Na zdjęciu dr hab. Agnieszka Bień z Uniwersytetu Medycznego
W szkołach rodzenia można się dowiedzieć m.in. jak prawidłowo przebrać noworodka. Na zdjęciu dr hab. Agnieszka Bień z Uniwersytetu Medycznego (fot. Maciej Kaczanowski)

Jak kobieta powinna się przygotować do urodzenia dziecka? Jak trzymać noworodka, żeby bezpiecznie go wykąpać – wszystkiego tego można się nauczyć w szkołach rodzenia. Swoją otwiera właśnie Uniwersytet Medyczny. Liczba porodów w Polsce drastycznie spada.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dr hab. Agnieszka Bień ma przed sobą dwa fantomy noworodków. – Ale na pewno nie położyłabym tak dwójki dzieci obok siebie. Nawet te najmniejsze potrafią tak szybko się przesunąć, że trzeba zwracać uwagę na to, gdzie leżą. Gdybym była sama, jedno położyłabym do łóżeczka, a drugim bym się zajęła opowiada Agnieszka Bień, która jest prodziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i kierownikiem nowo utworzonej Uniwersyteckiej Szkoły Rodzenia.

Szkoła zajmie się przygotowaniem kobiety ciężarnej i jej partnera do rodzicielstwa. – Omawiane będą tematy związane z ciążą, porodem, połogiem, czy pielęgnacją noworodka – wylicza Bień. Jak mówi, dużym zainteresowaniem zawsze cieszą się zajęcia o tym, jak myć czy przewijać dziecko, zwłaszcza wśród tatusiów.

Z uniwersyteckiej szkoły rodzenia będą mogły skorzystać panie po 24. tygodniu ciąży. Panie poznają tu także aspekty prawne związane z macierzyństwem, będą mogły otrzymać też wsparcie psychologiczne, czy lekcje chustowania.

– Ratownik medyczny będzie uczył postępowania w sytuacjach niezamierzonych, takich jak poparzenie, połknięcie ciała obcego, urazy, ukąszenia owadów czy nawet podstaw resuscytacji – wylicza prodziekan.

Szkoła prowadzona przez Uniwersytet Medyczny jest płatna. 18-godzinny kurs podstawowy dla par kosztuje 810 zł.

Ale wsparcie przed porodem przysługuje w Polsce każdej kobiecie bezpłatnie.

– Kobiety w ciąży mogą korzystać z bezpłatnej opieki przedporodowej w ramach NFZ, która jest prowadzona przez położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Może się ona odbywać już od 21 tygodnia ciąży do rozwiązania. Warunkiem udziału w takich spotkaniach jest złożenie deklaracji do położnej w wybranej przez kobietę placówce. Taka edukacja może odbywać się zarówno indywidualnie, jak i grupowo – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ.

Zajęcia grupowe często odbywają się w ramach szkół rodzenia działających bezpłatnie przy szpitalach, w których istnieją oddziały położnicze. Ale mimo że warunki dla rodzących kobiet w szpitalach się poprawiają, to w ostatnich latach w Polsce drastycznie spadła liczba porodów.

– Z przykrością muszę powiedzieć, że analizując dane z 2021 roku, liczba porodów w porównaniu do 2019 roku spadła o około 1/5 – przyznaje dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Jako możliwe powody wymienia kwestie niepewności związane z Covidem. – Wiele osób rezygnowało, bo szpitale się zamknęły na obecność osób bliskich w czasie porodów – dodaje.

Jej zdaniem, znaczenie ma również to, że kobiety chcą coraz częściej zapewnić sobie jakiś standard w życiu, a dopiero potem myślą o macierzyństwie.

– Mam przykład swojej córki, która jest w bardzo dobrym wieku, kiedy mogłaby pomyśleć o małżeństwie, o dziecku. Ma 26 lat. Ale mówi: mamusiu, ja chcę jeszcze pożyć. O dziecku pomyślę za parę lat – przytacza dr hab. Iwanowicz-Palus.

Jednak jak dodaje, późne macierzyństwo może powodować problemy z zajściem w ciążę. – Zegar biologiczny niestety tyka. Coraz częściej występują też problemy z niepłodnością wśród mężczyzn – mówi Iwanowicz-Palus.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

121 km/h w terenie zabudowanym. 32-latek stracił prawo jazdy i słono zapłaci

121 km/h w terenie zabudowanym. 32-latek stracił prawo jazdy i słono zapłaci

32-letni kierowca Volvo przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 71 km/h, jadąc aż 121 km/h. Do zdarzenia doszło wczoraj przed południem w miejscowości Tuliłów. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł, 15 punktami karnymi oraz utratą prawa jazdy na 3 miesiące.

Ósmoklasiści z SP 26 bawili się na balu
galeria

Ósmoklasiści z SP 26 bawili się na balu

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie wzięli udział w Balu Ósmoklasisty. W organizację wydarzenia zaangażowali się rodzice oraz nauczyciele, którzy zadbali o wyjątkową atmosferę.

1,5 kg narkotyków w Toyocie. 22-latek wpadł przez agresywną jazdę

1,5 kg narkotyków w Toyocie. 22-latek wpadł przez agresywną jazdę

22-letni kierowca Toyoty zwrócił uwagę policjantów w Lublinie swoją agresywną jazdą. Gdy mundurowi zatrzymali go do kontroli, wyczuli intensywny zapach marihuany. To był początek przeszukania, które ujawniło ponad 1,5 kg narkotyków w samochodzie.

Do przerwy bez goli. Motor Lublin - Lechia Gdańsk (relacja na żywo)

Do przerwy bez goli. Motor Lublin - Lechia Gdańsk (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.45.

Śmiertelne potrącenie pieszego w Brzezinach. Szedł bez odblasków

Śmiertelne potrącenie pieszego w Brzezinach. Szedł bez odblasków

53-letni pieszy zginął po potrąceniu przez busa Renault Master. Mężczyzna poruszał się nieprawidłową stroną drogi i nie miał elementów odblaskowych.

Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Kibice, wrócicie autobusem

Motor Lublin - Lechia Gdańsk. Kibice, wrócicie autobusem

W sobotę, 1 lutego, po zakończeniu meczu na Arenie Lublin, około godziny 16:30, zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów i trolejbusów. Pojazdy będą podstawione na pasie ruchu ul. Lubelskiego Lipca '80 (w kierunku ul. Muzycznej/Stadionowej) za przystankiem Cukrownicza NŻ 02.

66 proc. Polaków negatywnie ocenia służbę zdrowia po roku rządów Tuska

66 proc. Polaków negatywnie ocenia służbę zdrowia po roku rządów Tuska

66 proc. Polaków ocenia negatywnie aktualny stan służby zdrowia, a tylko 22 proc. jest zadowolonych z opieki medycznej – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”.

Karnawałowy weekend
foto
galeria

Karnawałowy weekend

Karnawał trwa w najlepsze, podobnie jak imprezy w Klubie 30. Co tydzień klub ten jest oblegany przez miłośników weekendowych szaleństw. W ubiegły weekend odbyły się dwie imprezy: Karnawałowy Piąteczek oraz Saturday Winter Vibes. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

Złoto, pistacje i czekolada – Dubaj na talerzu
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Złoto, pistacje i czekolada – Dubaj na talerzu

Czekolada dubajska podbija nie tylko Emiraty Arabskie, ale cały świat. Popularna także w Polsce pojawia się w cukierniach i sklepach, jednak cena zaskakuje. Czy można przygotować ją samodzielnie w domu?

Matematyczni geniusze z techników zdobywają indeksy Politechniki Lubelskiej

Matematyczni geniusze z techników zdobywają indeksy Politechniki Lubelskiej

Trzech utalentowanych maturzystów już wie, że od października rozpocznie studia na Politechnice Lubelskiej. To zwycięzcy XV edycji konkursu „Matematyka w Technice dla Technika”, organizowanego przez Politechnikę Lubelską we współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych w Lublinie. Aby zdobyć indeksy, musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także umiejętnością kreatywnego myślenia i rozwiązywania skomplikowanych problemów matematycznych.

Cmentarz dla zwierząt czy mieszkania? Spór w Ratuszu o przyszłość północno-wschodniego Lublina

Cmentarz dla zwierząt czy mieszkania? Spór w Ratuszu o przyszłość północno-wschodniego Lublina

Władze Lublina planują budowę cmentarza dla zwierząt w północno-wschodniej części miasta, ale nie wszyscy mieszkańcy są z tego zadowoleni. Radny Konrad Wcisło zgłosił interpelację, w której wyraził obawy dotyczące tej inwestycji oraz zaproponował alternatywne rozwiązania. Zastępca prezydenta, Tomasz Fulara, odpowiedział na pytania radnego, wyjaśniając decyzje miasta.

Disco ponad wszystko
foto
galeria

Disco ponad wszystko

Zespół Defis wystąpił w klubie Serce, gdzie rozgrzał do czerwoności lubelską publiczność. Można było usłyszeć na żywo takie przeboje jak: „Niespotykany kolor”, „Róże” i „Ciebie będę mieć”, które zdobyły serca fanów disco-polo w całym kraju. A po koncercie odbył się afterek, który poprowadził niezawodny Dj Arex. Zobaczcie, co się działo i kto się bawił najlepiej.

Fotografia ilustracyjna

Nowy okres wypłat 800+. ZUS przyjmuje już wnioski

Od dziś można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800+ na nowy okres wypłat, który rozpocznie się w czerwcu 2025 r. ZUS przyjmuje zgłoszenia online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz bankowość elektroniczną. Termin na złożenie wniosku mija pod koniec czerwca.

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

Polskie lotnictwo w gotowości po rosyjskich atakach na Ukrainę

W odpowiedzi na rosyjskie uderzenia na zachodzie Ukrainy, Dowództwo Operacyjne RSZ wprowadziło podwyższony stan gotowości. Polskie i sojusznicze lotnictwo rozpoczęło operacje w polskiej przestrzeni powietrznej, a dyżurne pary myśliwskie zostały poderwane w powietrze. Naziemne systemy obrony powietrznej i rozpoznania radiolokacyjnego są w stanie najwyższej gotowości.

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

Ponad 70 projektów kulturalnych otrzyma dofinansowanie w ramach programu „Dzielnice Kultury”

W tegorocznej edycji programu „Dzielnice Kultury” wsparcie finansowe od miasta Lublin otrzyma ponad 70 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Łączna kwota dofinansowania to 700 tys. zł, co pozwoli na realizację różnorodnych wydarzeń kulturalnych w niemal wszystkich dzielnicach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

39,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

95,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty