Czy między ul. Jana Pawła II a pobliskim parkiem powinny powstać nowe mieszkania? Ich budowę chcą umożliwić planiści z Ratusza. Uwagi i zastrzeżenia do tej propozycji można zgłaszać tylko do 10 lutego.
Sprawa dotyczy pasa gruntu na południe od ul. Jana Pawła II. Część terenu zajmuje parking, na części rosną drzewa i chaszcze. Dziś wolno tu wybudować wyłącznie szkołę, bo tylko na to pozwala obowiązujący plan zagospodarowania. O jego zmianę proszą właściciele gruntów. Na ich prośbę Ratusz szykuje nowy, zmieniony plan. Jego projekt upublicznił na początku stycznia, a do 10 lutego każdy zainteresowany może zgłosić swoje uwagi do dokumentu. Co się w nim znalazło?
Co chcą tu umożliwić
Z projektu wynika, że na tym terenie dopuszczona ma być budowa obiektów usługowych i mieszkań, przy czym mieszkania mogłyby zająć nie więcej niż 49 proc. powierzchni użytkowej nowej zabudowy. Bliżej ul. Jana Pawła II mogłaby mieć ona wysokość 20 m, przy wąwozie maksymalnie 16 m. Dozwolone byłoby przekroczenie tych wysokości o 2,5 m pomieszczeniami technicznymi zajmującymi do 15 proc. powierzchni dachu.
Spośród rosnących tu drzew tylko jedno (dąb) miałoby być chronione przed wycinką. Planiści wyznaczają za to pas „zieleni towarzyszącej” między nowymi budynkami a ul. Jana Pawła II, ale dopuszczają w nim budowę parkingów. Z projektu wynika, że tylko 55 proc. (wcześniej proponowano 85 proc.) pasa „zieleni towarzyszącej” musiałaby zajmować tzw. powierzchnia biologicznie czynna, za którą uznawane bywają także… wodoprzepuszczalne parkingi z plastikowej kratki.
Planiści zmienili zdanie
Jest to już druga wersja projektu zmian w planie zagospodarowania. Pierwsza nie dopuszczała mieszkań, bo planiści Ratusza uznawali ich budowę za zły pomysł. Pisali o tym zresztą już w 2016 r. w „analizie zasadności” zmiany przeznaczenia terenu. Doszli wtedy do wniosku, że „funkcja mieszkaniowa lokowana w tak uciążliwym sąsiedztwie akustycznym węzła komunikacyjnego ul. Jana Pawła II i ul. Armii Krajowej, byłaby niewskazana”. Za namową właścicieli terenu planiści zmienili zdanie. Teraz twierdzą, że „ze względu na wysoki poziom hałasu drogowego emitowanego przez ul. Jana Pawła II” wspomniany pas „zieleni towarzyszącej” między budynkami a drogą „będzie pełnić poniekąd funkcje zieleni izolacyjnej”. Chodzi o dokładnie ten pas, który w znacznym stopniu może się okazać parkingiem.
Zostawić? Poprawić?
Uwagi do projektu planu można wysyłać bezpośrednio do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). Można też skorzystać z drogi elektronicznej (mail: planowanie@lublin.eu, system ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP), ale wyłącznie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Zgłaszając uwagę, trzeba podać swoje imię, nazwisko i dokładnie wskazać nieruchomość, której dotyczy pismo.