Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza kolejne udogodnienia dla osób wymagających rehabilitacji. Kiedy rusza program i co warto wiedzieć o nowych profilach rehabilitacji oferowanych przez ZUS?
Z rehabilitacji finansowanej przez ZUS mogą skorzystać osoby, którym grozi trwała utrata zdolności do pracy, ale leczenie daje szansę na powrót do aktywności zawodowej. Program obejmuje osoby pracujące ubezpieczone w ZUS, pobierające zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne oraz osoby na okresowej rencie z tytułu niezdolności do pracy.
Do tej pory ZUS finansował rehabilitację w przypadkach schorzeń:
- narządu ruchu,
- układu krążenia,
- narządu głosu,
- układu oddechowego,
- chorób psychosomatycznych i onkologicznych po leczeniu nowotworu piersi.
W tym roku lista ta zostaje poszerzona o wczesną rehabilitację narządu ruchu po wypadkach (od lutego) oraz rehabilitację pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi (od kwietnia).
Kto może skorzystać z nowych form rehabilitacji?
W przypadku wczesnej rehabilitacji powypadkowej skorzystać z niej mogą osoby, które są po świeżych urazach, po operacji wczesnych zmian pourazowych lub zakończyły leczenie na oddziale urazowo-ortopedycznym.
Z rehabilitacji w schorzeń neurologicznych skorzystają osoby, które mierzą się ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, przeszły udar mózgu albo uraz czaszki, czy zapalenie mózgu lub rdzenia kręgowego. Wskazaniem jest też stan po operacji łagodnego guza śródczaszkowego.
Jak można skorzystać z rehabilitacji oferowanej przez ZUS?
Aby skorzystać z rehabilitacji, należy złożyć wniosek, który wypełnia lekarz prowadzący pacjenta. Dokument można dostarczyć do ZUS osobiście lub przesłać elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS bądź aplikacji mobilnej „mZUS dla Lekarza”.
Następnie lekarz orzecznik ZUS ocenia zasadność rehabilitacji. Może on podjąć decyzję na podstawie badania pacjenta lub analizy dokumentacji medycznej. Po pozytywnej decyzji ZUS wyznacza termin i miejsce rehabilitacji.
Co będzie odbywać się na rehabilitacji?
Rehabilitacja odbywa się w dwóch trybach:
-
stacjonarnym – całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym,
-
ambulatoryjnym – codzienne dojazdy na zabiegi.
Turnus rehabilitacyjny trwa zazwyczaj 24 dni i obejmuje badania, fizjoterapię, edukację zdrowotną oraz wsparcie psychologiczne. Co ważne, pacjent nie ponosi żadnych kosztów związanych z leczeniem, zakwaterowaniem i wyżywieniem. ZUS refunduje także koszty dojazdu najtańszym środkiem transportu publicznego. Dodatkowo, uczestnik turnusu otrzymuje zwolnienie lekarskie na czas rehabilitacji.
W 2023 roku z prewencji rentowej skorzystało ponad 48 tysięcy osób, z czego aż 75 proc. zakończyło program z poprawą stanu zdrowia. Najwięcej pacjentów, bo 80 proc., wymagało rehabilitacji narządu ruchu.
ZUS nie prowadzi własnych ośrodków rehabilitacyjnych, lecz współpracuje z placówkami na terenie całego kraju. Szczegółowe informacje na temat prewencji rentowej można znaleźć na stronie internetowej ZUS.