Młodzi ludzie mają inne spojrzenie na historię II wojny niż ich przodkowie - stwierdzili szefowie Muzeum na Majdanku.
Kamila Krzysiak jest studentką IV roku lingwistyki stosowanej w lubelskim UMCS. Jej hobby to historia. - Zwłaszcza II wojny światowej i obozów koncentracyjnych - tłumaczy. Dziewczyna w zeszłym roku zgłosiła się do Muzeum na Majdanku. - Stwierdziłam, że fajnie by było dowiedzieć się więcej o lubelskim obozie, lepiej poznać jego historię, nauczyć się czegoś nowego.
Teraz Kamila jest w grupie 10 studentów-przewodników po muzeum. Oprowadza grupy młodzieżowe. - To ogromne wyzwanie zainteresować młodych ludzi historią - podkreśla. - Staram się wyszukiwać jak najwięcej ciekawostek o byłym obozie, nawiązywać do wspomnień byłych więźniów, które od dawna czytam.
Dyrekcji muzeum takie podejście spodobało się na tyle, że właśnie ogłosiła nabór na kurs dla studentów, którzy chcą zostać przewodnikami. - Młodzi ludzie mają zupełnie inne spojrzenie na historię II wojny światowej niż poprzednie generacje - wyjaśnia Wiesław Wysok z Działu Edukacji Muzeum na Majdanku. - Dzięki temu mogą znakomicie dotrzeć z informacjami o historii obozu do ludzi, którzy są od nich niewiele młodsi.
Kandydaci na przewodników powinni studiować na kierunku humanistycznym (najlepiej związanym z historią albo naukami politycznymi). Muszą nie mieć jeszcze 26 lat, interesować się historią i umieć opowiadać o niej innym.
Zakwalifikowani studenci w lutym i marcu wezmą udział w bezpłatnym szkoleniu, m.in. z historii nazizmu, obozu koncentracyjnego na Majdanku i metodyki oprowadzania. Po jego zakończeniu przystąpią do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Ci, którzy zdadzą, uzyskają uprawnienia do oprowadzania grup turystycznych na Majdanku.
Muzeum zaoferuje im umowy-zlecenia. - Każdy z nich będzie oprowadzał grupy przynajmniej dwa razy w tygodniu. Grafik pracy będą mogli dostosować do planu studiów - wyjaśnia Wysok. W zamian studenci będą mogli liczyć na przyzwoite wynagrodzenie. I możliwość zdobycia ciekawego doświadczenia.