Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 sierpnia 2019 r.
11:10

Nowy pomnik powstanie w Lublinie. Opłaci go ambasada Węgier

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Pomnik „Solidarności Polsko-Węgierskiej ‘56” powstanie przy ul. Żołnierzy Niepodległej obok stacji krwiodawstwa. Do Urzędu Miasta trafił wniosek o pozwolenie na budowę postumentu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jego budowę sfinansuje węgierska ambasada, a formalnie o pozwolenie wystąpiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bo to ono jest gospodarzem terenu, na którym stanie rzeźba.

Na jej ustawienie już niemal dwa lata temu zgodziła się Rada Miasta, która zezwoliła jednocześnie na odstąpienie od obowiązkowego konkursu na wygląd pomnika i zatwierdziła jego gotowy projekt. Na odlewie z brązu znajdzie się napis „BUDAPESZT 1956”, a poniżej „MIESZKAŃCOM LUBLINA SOLIDARNYM Z WĘGRAMI WALCZĄCYMI O WOLNOŚĆ W POWSTANIU 1956 ROKU AMBASADA WĘGIER W WARSZAWIE”.

Co takiego wydarzyło się na Węgrzech w 1956 r.? 23 października wybuchło tam powstanie, którego zalążkiem była demonstracja studentów w Budapeszcie domagających się demokratycznych przemian. Do manifestacji przyłączyło się wielu mieszkańców, którzy nie chcieli się rozejść, tylko poszli pod siedzibę węgierskiego radia żądając odczytania ich postulatów. Tam otworzono do nich ogień. Demonstranci zdołali jednak opanować siedzibę radia, a do wieczora tłum protestujących liczył już ok. 300 tys. osób. Następnego dnia manifestacje rozlały się na inne miasta. Powstanie zostało brutalnie stłumione przez armię Związku Radzieckiego, od którego zależne były wówczas Węgry. W zamieszkach zginęło 2,5 tys. powstańców.

Węgierskie powstanie bardzo poruszyło Polaków, którzy organizowali się w komitety pomocowe i wysyłali środki medyczne. Wiele osób oddawało też krew. To dlatego pomnik będący podziękowaniem za polską solidarność stanie właśnie przed stacją krwiodawstwa.

Lublin Węgrom

Pierwszy transport krwi dla ofiar wydarzeń na Węgrzech wyjechał z Lublina 28 października 1956 roku. Ówczesne gazety pisały, że jako pierwsi oddawali krew studenci VI roku Akademii Medycznej (dziś to Uniwersytet Medyczny) i pracownicy dyrekcji budowy osiedli robotniczych. To oni mieli zapoczątkować zbiórkę.

Dwa dni później Miejska Rada Narodowa uchwaliła tekst listu skierowanego do społeczeństwa zaprzyjaźnionego Debreczyna (od 1995 roku to miasto partnerskie Lublina – red.). Przekazała w nim „wyrazy jedności i solidarności w tragicznych, a jednocześnie wielkich chwilach walki o demokrację, suwerenność i własną drogę do socjalizmu”. Władze przekazały 100 tys. zł na pomoc i zaapelowały do mieszkańców. W połowie listopada powstał miejski Komitet Pomocy Węgrom. Głównym odbiorcą miał być Debreczyn. W Lublinie otwarto dzielnicowe punkty zbiórki darów. Władze naszego miasta chciały zorganizować swój transport. 32 ciężarówki miały ruszyć 24 listopada. Władze centralne nie wyraziły zgody, ostatecznie dary wysłano pociągiem razem z innymi. Dotarły 1 grudnia. Pilotował je ówczesny prezes „Społem” Tadeusz Bielski. – Mieszkańcy płakali ze wzruszenia. Wiwatowali na cześć społeczeństwa Lublina – relacjonował w wywiadzie po powrocie.

Mieszkańcy zebrali ponad 402 tysiące złotych i 30 ton darów. Na Węgry pojechało ponad 100 litrów krwi, 100 litrów glukozy, 100 litrów płynu fizjologicznego, 30, 5 kg plazmy suche. Za pieniądze kupiono środki opatrunkowe, leki i żywność. Akcję oficjalnie zakończono w styczniu 1957 roku. (oprac. na podstawie dawnej prasy)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty