Znane są kolejne szczegóły lubelskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie zmieścił się zarówno koncert grupy Bajm, jak też patriotyczne pieśni, rozmowy o odradzającej się państwowości i frywolne potańcówki przy międzywojennych przebojach
Co ma wspólnego Bajm z oficjalną, państwową rocznicą? Ktoś może powiedzieć, że niewiele. Tymczasem przy przebojach naszego zespołu upłynęło dokładnie 40 ze 100 lat, które minęły od zawiązania się w Lublinie pierwszego niepodległościowego rządu. Cztery dekady temu Bajm zawiózł na opolski festiwal przebój, który wkrótce potem nuciła cała Polska: „Piechotą do lata”.
Urodziny i Sierpień
Swoje okrągłe urodziny zespół będzie świętować właśnie w Lublinie, 31 sierpnia, w Dniu Solidarności i Wolności upamiętniającym solidarnościowe strajki robotników, które latem 1980 przetoczyły się przez Polskę. Jednym z pierwszych miast, w których stanęły zakłady pracy, był właśnie Lublin, choć głośniej było o strajkach na Wybrzeżu.
To jeden z okresów polskiej historii, które mają być przywołane podczas tegorocznych imprez.
Tańczymy nocą i na jarmarku
Już od najbliższej soboty w muzeum na Zamku będzie czynna wystawa o dochodzeniu Polaków do niepodległości podczas trwających ponad 120 lat zaborów. Podczas Jarmarku Jagiellońskiego (17-19 sierpnia) usłyszymy melodie legionowe, a 18 sierpnia będzie można potańczyć przy muzyce z czasów międzywojennej Polski.
Dużo klimatów międzywojnia ma się przewijać również w tegoroczną Noc Kultury (2/3 czerwca). Jedną z jej atrakcji będzie koncert „Szansonistki i Retrosłuchacze” z takimi szlagierami jak „Ada, to nie wypada”. Gastronomiczną stronę idealizowanego dwudziestolecia będzie można odkrywać podczas specjalnej edycji Europejskiego Festiwalu Smaku (3-9 września), Centrum Kultury we wrześniu i październiku będzie prezentować interaktywną wystawę poświęconą 100 latom lubelskiej przedsiębiorczości, a na 21 lipca zapowiedziano koncert o roli kobiet w drodze do niepodległości.
Wzajemność i wolność sztuki
3 Maja na pl. Litewskim wszyscy mieszkańcy będą mogli zatańczyć poloneza, niepodległościowe wątki znajdą się też w programie festiwalu „Kody” (od 9 do 12 maja), a prace pokazywane w trakcie jesiennego festiwalu „Otwarte Miasto” mają nawiązywać do haseł „wzajemność” i „wolność”.
Do programu 100-lecia niepodległości wpisano nawet Carnaval Sztukmistrzów (26-29 lipca), gdzie o tęsknocie za wolnością opowiadać ma francuski spektakl „Exit” – historii o pensjonariuszach szpitala, którzy wsiadają w balon, by uciec od ponurej wegetacji. Jak to zwykle bywa na Sztukmistrzach, zapewne będą tłumy.
Można się ich spodziewać także na powtórkach dwóch spektakli, które w ubiegłym roku cieszyły się szaloną popularnością: „Pogrom w przyszły wtorek” będzie wystawiany na zamkowym dziedzińcu 13 i 14 lipca, zaś „Sen o mieście” w tym samym miejscu 4, 5, 10 i 11 sierpnia.