Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2018 r.
8:47

Odkurzacz i klocki, czyli doświadczenia w sprawie górek czechowskich. Kiedy ostateczna decyzja?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV (fot. TBV)

Przyszłość górek czechowskich może się nie rozstrzygnąć w obecnej kadencji władz miasta, kończącej się w listopadzie. Jest mało prawdopodobne, że Urząd Miasta zdąży do tej pory opracować dokument od nowa określający przeznaczenie dawnego poligonu i przekazać go do zatwierdzenia Radzie Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument, który wyznaczy w Lublinie nowe tereny pod zabudowę i wskaże przebieg przyszłych dróg to tzw. studium przestrzenne.

Czas, czas

Na jak najszybszym jego zatwierdzeniu zależy właścicielowi górek czechowskich, który chce wybudować tu bloki mieszkalne. Jego osiedla miałyby zająć około 30 ze 105 ha dawnego poligonu. Na tyle chcą mu pozwolić miejscy planiści. Jeżeli na ich propozycję zgodzi się Rada Miasta, to następnym krokiem miałoby być uchwalenie nowego planu zagospodarowania terenu, który określi szczegółowe warunki zabudowy.

Obowiązujący wciąż plan już teraz umożliwia zabudowę części górek. – Wzdłuż ul. Poligonowej mogą być budynki, które mogą być galerią handlową i magazynami, przy Koncertowej hala sportowa z parkingami – mówił na ostatnim, nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV Investment będącej właścicielem tego terenu. Dzioba przy każdej okazji powtarza, że chce zabudować tylko tyle terenu, na ile pozwala obecny plan, tyle że w inny sposób, bo osiedlami mieszkaniowymi. – Firma TBV proponuje wyłącznie zmianę funkcji terenu.

I „itp.”

Część obszaru, który chce zabudować deweloper, jest dziś zarezerwowana pod sport i rekreację i tylko z tymi funkcjami związana może być zabudowa dopuszczona na tym terenie przez obowiązujący plan. Dokument pozwala tu stawiać takie obiekty jak „szatnia, natrysk, szalet, wypożyczalnia sprzętu itp.”.Mimo to, według urzędników z Ratusza możliwa jest tu nawet budowa dużego hotelu. Dlaczego? Ze względu na użyty w dokumencie skrót „itp.”

– Tu jest pies pogrzebany – tłumaczyła radnym Grażyna Dziedzic-Wiejak z miejskiego Wydziału Planowania. – Jako architekt, będąc po drugiej stronie, udowodniłabym bez trudu, że hotel jest powiązany z kortami.

Właściciel chce jednak zarabiać na budowie i sprzedaży mieszkań. W zamian za zgodę na 30 ha osiedli obiecuje Ratuszowi, że na swój koszt urządzi park na pozostałej części górek, nie nadającej się pod bloki, a potem za złotówkę przekaże park miastu. – Dla mnie jest ważne, żeby ten teren przejąć za złotówkę – przyznał radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Jeżeli teren będzie miejski, będziemy go utrzymywać.

Działania ochronne

Także prezydenccy planiści twierdzą, że pozostawienie górek samych sobie wcale nie wyjdzie im na dobre. – Nie wystarczy, że zostawimy teren zielony w spokoju – twierdzi Dziedzic-Wiejak. – W mieście wymaga on działań człowieka, działań ochronnych – dodaje. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że przeznaczenie części terenu na blokowiska trudno uznać za „działania ochronne” i tłumaczą, że nowa zabudowa w tym miejscu poważnie utrudni przewietrzanie miasta. Deweloper mówi, że nie ma takiej obawy, ale nie każdego to przekonuje.

– Ja w tej chwili jestem na etapie robienia doświadczenia – przyznała na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Anna Jaśkowska, radna PiS z Czechowa. – Z suszarki, czy z odkurzacza napowietrzam pewien obszar stawiając tam najrozmaitsze klocki, no i zwykły wiatraczek pokazuje, co się z tym powietrzem dzieje – tłumaczyła radna. – Na podstawie tego śmiem twierdzić, że te budynki przeszkadzają w przepływie powietrza.

Tysiące uwaga

Według przeciwnych zabudowie ekologów z Towarzystwa dla Natury i Człowieka na takiej „transakcji wiązanej” skorzysta głównie deweloper. Ekolodzy zamówili nawet ekspertyzę rzeczoznawcy majątkowego, w której oszacowano o ile wzrośnie wartość terenu, jeśli samorząd zmieni jego przeznaczenie. Na tej podstawie twierdzą, że dzięki przychylności władz miasta deweloper może zyskać 100 mln zł. – Nic nie budując – podkreśla Krzysztof Gorczyca, prezes towarzystwa.

Inwestor z kolei zwraca uwagę na zyski, które miejska kasa może osiągnąć z podatku od nieruchomości.

Nie zanosi się na szybkie zakończenie tych dyskusji. Pierwszy projekt studium przestrzennego gotowy był w zeszłym roku, a mieszkańcy zgłosili do niego tysiące uwag. – Rozpatrywanie ich trwało prawie pół roku – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista w Urzędzie Miasta. Uwagi do drugiej wersji zbierane były do 15 maja i wciąż są liczone, ale wiadomo już, że także teraz są ich tysiące. – Wszystkie muszą być przeanalizowane – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Ile to potrwa? – Czy to będzie pół roku, czy może trochę mniej, zobaczymy – odpowiada Żurkowska.

Dopiero wtedy, gdy gotowa będzie ostateczna wersja projektu, będzie mógł on trafić do zatwierdzenia przez Radę Miasta. Jej kadencja wygasa w połowie listopada i jeżeli do tego czasu studium nie zostanie uchwalone, to decyzje w sprawie górek (i innych obszarów) będą należeć już do następnej rady, którą mieszkańcy wybiorą jesienią.

Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV

Pozostałe informacje

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka. G

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty