Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 czerwca 2018 r.
8:47

Odkurzacz i klocki, czyli doświadczenia w sprawie górek czechowskich. Kiedy ostateczna decyzja?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV
Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV (fot. TBV)

Przyszłość górek czechowskich może się nie rozstrzygnąć w obecnej kadencji władz miasta, kończącej się w listopadzie. Jest mało prawdopodobne, że Urząd Miasta zdąży do tej pory opracować dokument od nowa określający przeznaczenie dawnego poligonu i przekazać go do zatwierdzenia Radzie Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokument, który wyznaczy w Lublinie nowe tereny pod zabudowę i wskaże przebieg przyszłych dróg to tzw. studium przestrzenne.

Czas, czas

Na jak najszybszym jego zatwierdzeniu zależy właścicielowi górek czechowskich, który chce wybudować tu bloki mieszkalne. Jego osiedla miałyby zająć około 30 ze 105 ha dawnego poligonu. Na tyle chcą mu pozwolić miejscy planiści. Jeżeli na ich propozycję zgodzi się Rada Miasta, to następnym krokiem miałoby być uchwalenie nowego planu zagospodarowania terenu, który określi szczegółowe warunki zabudowy.

Obowiązujący wciąż plan już teraz umożliwia zabudowę części górek. – Wzdłuż ul. Poligonowej mogą być budynki, które mogą być galerią handlową i magazynami, przy Koncertowej hala sportowa z parkingami – mówił na ostatnim, nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Wojciech Dzioba, prezes spółki TBV Investment będącej właścicielem tego terenu. Dzioba przy każdej okazji powtarza, że chce zabudować tylko tyle terenu, na ile pozwala obecny plan, tyle że w inny sposób, bo osiedlami mieszkaniowymi. – Firma TBV proponuje wyłącznie zmianę funkcji terenu.

I „itp.”

Część obszaru, który chce zabudować deweloper, jest dziś zarezerwowana pod sport i rekreację i tylko z tymi funkcjami związana może być zabudowa dopuszczona na tym terenie przez obowiązujący plan. Dokument pozwala tu stawiać takie obiekty jak „szatnia, natrysk, szalet, wypożyczalnia sprzętu itp.”.Mimo to, według urzędników z Ratusza możliwa jest tu nawet budowa dużego hotelu. Dlaczego? Ze względu na użyty w dokumencie skrót „itp.”

– Tu jest pies pogrzebany – tłumaczyła radnym Grażyna Dziedzic-Wiejak z miejskiego Wydziału Planowania. – Jako architekt, będąc po drugiej stronie, udowodniłabym bez trudu, że hotel jest powiązany z kortami.

Właściciel chce jednak zarabiać na budowie i sprzedaży mieszkań. W zamian za zgodę na 30 ha osiedli obiecuje Ratuszowi, że na swój koszt urządzi park na pozostałej części górek, nie nadającej się pod bloki, a potem za złotówkę przekaże park miastu. – Dla mnie jest ważne, żeby ten teren przejąć za złotówkę – przyznał radnym Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – Jeżeli teren będzie miejski, będziemy go utrzymywać.

Działania ochronne

Także prezydenccy planiści twierdzą, że pozostawienie górek samych sobie wcale nie wyjdzie im na dobre. – Nie wystarczy, że zostawimy teren zielony w spokoju – twierdzi Dziedzic-Wiejak. – W mieście wymaga on działań człowieka, działań ochronnych – dodaje. Przeciwnicy inwestycji twierdzą jednak, że przeznaczenie części terenu na blokowiska trudno uznać za „działania ochronne” i tłumaczą, że nowa zabudowa w tym miejscu poważnie utrudni przewietrzanie miasta. Deweloper mówi, że nie ma takiej obawy, ale nie każdego to przekonuje.

– Ja w tej chwili jestem na etapie robienia doświadczenia – przyznała na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Anna Jaśkowska, radna PiS z Czechowa. – Z suszarki, czy z odkurzacza napowietrzam pewien obszar stawiając tam najrozmaitsze klocki, no i zwykły wiatraczek pokazuje, co się z tym powietrzem dzieje – tłumaczyła radna. – Na podstawie tego śmiem twierdzić, że te budynki przeszkadzają w przepływie powietrza.

Tysiące uwaga

Według przeciwnych zabudowie ekologów z Towarzystwa dla Natury i Człowieka na takiej „transakcji wiązanej” skorzysta głównie deweloper. Ekolodzy zamówili nawet ekspertyzę rzeczoznawcy majątkowego, w której oszacowano o ile wzrośnie wartość terenu, jeśli samorząd zmieni jego przeznaczenie. Na tej podstawie twierdzą, że dzięki przychylności władz miasta deweloper może zyskać 100 mln zł. – Nic nie budując – podkreśla Krzysztof Gorczyca, prezes towarzystwa.

Inwestor z kolei zwraca uwagę na zyski, które miejska kasa może osiągnąć z podatku od nieruchomości.

Nie zanosi się na szybkie zakończenie tych dyskusji. Pierwszy projekt studium przestrzennego gotowy był w zeszłym roku, a mieszkańcy zgłosili do niego tysiące uwag. – Rozpatrywanie ich trwało prawie pół roku – przyznaje Małgorzata Żurkowska, główny urbanista w Urzędzie Miasta. Uwagi do drugiej wersji zbierane były do 15 maja i wciąż są liczone, ale wiadomo już, że także teraz są ich tysiące. – Wszystkie muszą być przeanalizowane – mówi prezydent Krzysztof Żuk. Ile to potrwa? – Czy to będzie pół roku, czy może trochę mniej, zobaczymy – odpowiada Żurkowska.

Dopiero wtedy, gdy gotowa będzie ostateczna wersja projektu, będzie mógł on trafić do zatwierdzenia przez Radę Miasta. Jej kadencja wygasa w połowie listopada i jeżeli do tego czasu studium nie zostanie uchwalone, to decyzje w sprawie górek (i innych obszarów) będą należeć już do następnej rady, którą mieszkańcy wybiorą jesienią.

Górki czechowskie. Najnowsze wizualizacje TBV

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty