Wystarczy odpis świadectwa potwierdzony urzędowo (np. przez macierzystą szkołę ucznia, szkołę prowadzącą rekrutację lub samorząd gminy). Przepisy nie wymagają, by odpisy świadectw były poświadczone notarialnie, a dyrektorzy szkół prowadzących nabór nie mogą odmówić przyjęcia kopii świadectw. Przepis nie stanowi, ile kopii uczeń może zrobić.
- Absolwenci gimnazjów będą mogli więc złożyć dokumenty w kilku szkołach. Jednak po ogłoszeniu punktowych progów naboru, w określonym przez szkołę czasie, muszą złożyć oświadczenie, czy będą uczyć się w wybranej szkole - mówi Waldemar Godlewski, lubelski kurator.
Dla uczniów ostatnich klas gimnazjów ważna jest również informacja dotycząca udogodnień dla laureatów konkursów przedmiotowych. Z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego zwolnieni będą laureaci konkursów polonistycznego i historycznego, zaś z części matematyczno-przyrodniczej: chemicznego, fizycznego, biologicznego, geograficznego i matematycznego. Zwolnienie z części egzaminu jest równoznaczne z uzyskaniem w tej części najwyższego wyniku. (alf)